O‘zbekiston eksportga yo‘naltirilgan ishlab chiqarishni rivojlantirish maqsadida fermer-ustalarga grantlar va subsidiyalar bilan yordam beradi
O‘zbekiston hukumati Dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi orqali moliyaviy yordam ajratish tartibini belgilovchi qaror qabul qildi. Alohida natija ko‘rsatayotgan va innovatsion yondashuvlarni joriy etayotgan usta-fermerlarga alohida e’tibor qaratiladi.
Qo‘llab-quvvatlash dasturi doirasida Jamg‘arma quyidagilarni amalga oshiradi:
• Har yili 500 ta tumanda bitta uy xo‘jaligida amalga oshiriladigan eng istiqbolli va innovatsion loyihalar uchun grantlar (100 EKIHgacha) ajratish.
• Fermer-ustalar tomonidan qisqa muddatli o‘quv kurslarini tashkil etish xarajatlarini qoplash uchun subsidiyalar taqdim etish (har bir kurs uchun 15 EKIHgacha).
• Ma’lum bir mikrohududdagi yer uchastkalarining 50 foiziga eksportga yo‘naltirilgan ishlab chiqarishni tashkil etgan usta-fermerlarga subsidiyalar ajratish (100 mln so‘mgacha).
Subsidiya olish uchun hududiy mehnat agentliklari tomonidan mahalladagi 50 foiz tomorqada eksportbop mahsulot yetishtirishni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlari o‘rganilishi zarur. Vazirlik takliflarni ko‘rib chiqib, eng munosib nomzodlarni tanlab oladi. Viloyat mehnat organlari "Onlayn mahalla" platformasi orqali usta-fermerlarning plastik kartasiga subsidiya o‘tkazib beradi.

Узбекистан поддержит фермеров-мастеров грантами и субсидиями для развития экспортно-ориентированного производства
Правительство Узбекистана приняло постановление, определяющее порядок выделения финансовой помощи дехканским хозяйствам и владельцам приусадебных участков через Фонд поддержки их деятельности. Особое внимание будет уделено фермерам-мастерам, демонстрирующим выдающиеся результаты и внедряющим инновационные подходы.
В рамках программы поддержки Фонд будет:
• Выделять гранты (до 100 МРЗП) на наиболее перспективные и инновационные проекты, реализуемые в одном домохозяйстве в 500 районах ежегодно.
• Предоставлять субсидии на покрытие расходов на организацию краткосрочных обучающих курсов фермерами-мастерами (до 15 МРЗП на каждый курс).
• Выделять субсидии (до 100 млн сумов) фермерам-мастерам, организующим экспортно-ориентированное производство на 50% земельных участков в определенном микрорайоне.
Для получения субсидий необходимо, чтобы региональные агентства по труду изучили возможности организации экспортно-ориентированного производства на земельных участках 50% домохозяйств в махалле, где выявлены фермеры-мастера. Министерство рассмотрит предложения и выберет наиболее подходящих кандидатов. Областные органы по труду будут перечислять субсидии на банковские карты фермеров-мастеров через платформу «Онлайн Махалля».