O‘zbekiston Rossiya bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytiradi
O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini oshirish bo‘yicha Ishchi guruhning uchinchi yig‘ilishida ishtirok etdi. Mazkur yig‘ilish onlayn formatda o‘tkazilib, unda ikki tomonlama hamkorlikning joriy holati va savdo, sanoat, energetika, transport va qishloq xo‘jaligi sohalarida kelishuvlarni tezkor amalga oshirish yo‘llari muhokama qilindi.
Joriy yilning o‘tgan o‘n oyida ikki davlat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 20% ga oshib, 9,7 milliard AQSh dollarini tashkil etdi. O‘zbekistondan Rossiyaga eksport qilinadigan mahsulotlarning assortimenti 68 yangi pozitsiya bilan kengaygani ikki tomonlama savdoning o‘sish salohiyatini ko‘rsatadi.
Uchrashuvda 2024—2030-yillar uchun mo‘ljallangan Hamkorlik rejasi muhokama qilindi. Unda tovar ayirboshlash hajmini 30 milliard AQSh dollariga yetkazish maqsadi qo‘yilgan. Ushbu maqsadga erishish uchun sanoat, transport va qishloq xo‘jaligi sohalarida hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha Kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqilishi kelishib olindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Yil oxirigacha Moskvada bo‘lib o‘tadigan Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi rejalashtirildi.

Узбекистан расширит торгово-экономическое сотрудничество с Россией
Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов принял участие в третьем заседании Рабочей группы по увеличению товарооборота между Узбекистаном и Россией, прошедшем в онлайн-формате. Участники обсудили текущее состояние сотрудничества и наметили дальнейшие шаги для ускорения реализации совместных договорённостей в сферах торговли, промышленности, энергетики, транспорта и сельского хозяйства.
За десять месяцев текущего года объём товарооборота между двумя странами вырос на 20%, достигнув 9,7 млрд долларов. Ассортимент экспортируемой из Узбекистана продукции расширился на 68 новых позиций, что свидетельствует о растущем потенциале взаимной торговли.
Особое внимание было уделено совместному Плану мероприятий на 2024–2030 годы, направленному на увеличение товарооборота до 30 млрд долларов. Для достижения этой цели стороны договорились разработать Комплекс мероприятий, включающий сотрудничество в промышленности, транспорте и агропромышленном секторе.
По итогам встречи участники подтвердили готовность к дальнейшему укреплению экономического взаимодействия. Согласовано, что очередное заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству состоится в Москве до конца года.