Alibaba Cloud endi O‘zbekistonda soliq to‘layapti
Alibaba Cloud O‘zbekistonda QQS to‘lovchisi sifatida rasman ro‘yxatdan o‘tdi. Bu haqda Soliq qo‘mitasining matbuot xizmati xabar berdi.
Elektron xizmatlar ko‘rsatuvchi xorijiy kompaniyalar faoliyatini qonuniylashtirish jarayoni davom etmoqda. Ushbu ish doirasida soliq idoralari Alibaba Group’ga so‘rov yubordi. Buning natijasida, 28-yanvar kuni Alibaba Cloud (Singapore) Private Limited tax.uz tizimida ro‘yxatdan o‘tdi. Endi bulutli hisoblashlar sohasida ixtisoslashgan bu kompaniya mamlakatimizda QQS to‘lovchisi maqomiga ega bo‘ldi.
Soliq qonunchiligiga ko‘ra, O‘zbekiston fuqarolariga elektron xizmatlar ko‘rsatuvchi xorijiy yuridik shaxslar qo‘shilgan qiymat solig‘ini to‘lashlari shart.

Alibaba Cloud теперь платит налоги в Узбекистане
Alibaba Cloud официально зарегистрировалась в Узбекистане как плательщик НДС. Об этом сообщила пресс-служба Налогового комитета.
Процесс легализации деятельности иностранных компаний, предоставляющих электронные услуги, продолжается. В рамках этой работы налоговые органы направили запрос в Alibaba Group, после чего 28 января Alibaba Cloud (Singapore) Private Limited зарегистрировалась в системе tax.uz. Теперь компания, специализирующаяся на облачных вычислениях, имеет статус плательщика НДС в стране.
Согласно налоговому законодательству, зарубежные юридические лица, оказывающие электронные услуги физическим лицам Узбекистана, обязаны уплачивать налог на добавленную стоимость.