Shavkat Mirziyoyev "Korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish uchun belgilangan ustuvor vazifalarni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi farmonni imzoladi. Hujjat bilan 2025-yil 5-mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida bildirilgan topshiriqlarni bajarishga qaratilgan chora-tadbirlar ro‘yxati tasdiqlandi.
Oliy Majlisga har yili davlat byudjetidan eng ko‘p mablag‘ oladigan uchta vazirlik va idorada korrupsiyaviy omillarni aniqlash hamda ularni bartaraf etish bo‘yicha takliflar kiritish tavsiya etildi. Shuningdek, vazir va hokim lavozimlariga nomzodlar parlamentga korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha aniq rejalarini taqdim etishlari lozim bo‘ladi.
Bundan tashqari, parlament kibermakonda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha xalqaro tajribani o‘rganib, tegishli qonunchilik takliflarini ishlab chiqadi. "Qizil" mahallalardagi jinoyatchilik sabablarini tahlil qilish hamda hududiy prokurorlar va ichki ishlar organlari faoliyati samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish uchun maxsus ishchi guruh tuziladi.

Парламент возьмет на контроль расходование бюджетных средств
Шавкат Мирзиёев подписал указ «О мерах по эффективной реализации приоритетных задач, определённых для дальнейшего совершенствования системы борьбы с коррупцией». Документом утвержден перечень мер, направленных на выполнение поручений, озвученных на расширенном заседании Национального совета по борьбе с коррупцией 5 марта 2025 года.
Олий Мажлису рекомендовано ежегодно выявлять коррупционные факторы в трех министерствах и ведомствах, получающих наибольшее финансирование из бюджета, и вносить предложения по их устранению. Также, кандидаты на должности министров и хокимов должны будут представлять в парламенте конкретные планы по предупреждению коррупции.
Кроме того, парламент изучит международный опыт борьбы с коррупцией в киберпространстве и разработает соответствующие законодательные предложения. Будет создана рабочая группа для анализа причин преступности в «красных» махаллях и выработки предложений по повышению эффективности работы территориальных прокуроров и органов внутренних дел.