O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi xatarlarini sug‘urtalash to‘g‘risidagi qonun loyihasi ma’qullandi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi ‘Qishloq xo‘jaligi xatarlarini sug‘urtalash to‘g‘risida‘gi qonun loyihasini birinchi o‘qishda ma’qulladi. Hujjat fermerlarni tabiiy ofatlar, yong‘inlar, o‘simlik kasalliklari, zararkunandalar hujumi, chorva mollarining yuqumli kasalliklar tufayli nobud bo‘lishi va yovvoyi hayvonlardan ko‘riladigan zararlar kabi xavf-xatarlardan himoya qilishga qaratilgan.
To‘lovlarni ta’minlash uchun turli manbalardan shakllantiriladigan Qishloq xo‘jaligini sug‘urtalash jamg‘armasi tashkil etiladi. Qonun loyihasi sug‘urtalanishi mumkin bo‘lgan xatarlarni, sug‘urta mukofotlarini subsidiyalash tartibini, qayta sug‘urtalash tizimini va kompensatsiya to‘lovlari mexanizmini belgilaydi.
Agrar sug‘urtani raqamlashtirish va davlat tomonidan muvofiqlashtirish ishlarini kuchaytirishga alohida e’tibor qaratilgan. Hujjatda sug‘urta tizimining barcha ishtirokchilari huquq va majburiyatlari aniq ko‘rsatib o‘tilgan.

В Узбекистане одобрен законопроект о страховании сельхозрисков
Законодательная палата Олий Мажлиса в первом чтении одобрила проект закона «О страховании сельскохозяйственных рисков». Документ направлен на защиту фермеров от угроз, связанных со стихийными бедствиями, пожарами, болезнями растений, нашествием вредителей, гибелью скота из-за инфекций и ущербом от диких животных.
Для обеспечения выплат будет создан Фонд страхования сельского хозяйства, формируемый из различных источников. Законопроект определяет страхуемые риски, порядок субсидирования страховых премий, систему перестрахования и механизм компенсационных выплат.
Особое внимание уделено цифровизации аграрного страхования и усилению государственной координации. В документе прописаны права и обязанности всех участников системы страхования.