O‘zbekistondagi birinchi atom elektr stansiyasini qurish direksiyasi rahbari Otabek Amanov O‘zbekistonga yoqilg‘i yetkazib berish ikki usulda amalga oshirilishini aytdi: samolyot va poyezd, ikkala yo‘nalish ham Qozog‘iston orqali o‘tadi.
O‘zbekiston Qozog‘iston hukumati bilan logistika masalalari bo‘yicha hamkorlik qilmoqda va yadro yoqilg‘isini yetkazib berish bo‘yicha hamkorlikni davom ettirish niyatida.
Amanovning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston o‘z hududida qazib olingan urandan foydalanishni rejalashtirmoqda, bu esa yoqilg‘i narxini taxminan 30 foizga kamaytiradi.
Xom uran qayta ishlash uchun Moskvaga yuboriladi, tayyor mahsulot esa Qozog‘iston orqali O‘zbekistonga qaytariladi.
Amanov Qozog‘iston hukumati bilan yoqilg‘i tashish bo‘yicha qiyinchiliklar yuzaga kelmasligiga ishonch bildirdi, chunki allaqachon o‘rnatilgan yo‘nalishlar va hamkorlik tajribasi mavjud.

Ядерное топливо для АЭС в Узбекистане будут поставлять через Казахстан
Руководитель дирекции строительства первой атомной электростанции в Узбекистане Отабек Аманов рассказал, что доставка топлива в Узбекистан будет осуществляться двумя способами: самолетом и поездом, оба маршрута пролегают через Казахстан.
Узбекистан взаимодействует с правительством Казахстана по вопросам логистики и намерен продолжить сотрудничество по поставкам ядерного топлива.
По словам Аманова, Узбекистан планирует использовать уран, добываемый на собственной территории, что позволит снизить стоимость топлива примерно на 30%.
Сырой уран будет отправляться в Москву для переработки, а готовая продукция будет возвращаться в Узбекистан через Казахстан.
Аманов выразил уверенность в том, что с правительством Казахстана не возникнет сложностей по транспортировке топлива, так как уже существуют устоявшиеся маршруты и опыт сотрудничества.