O‘zbekistondagi banklarni xususiylashtirish yana kechiktirildi
O‘zbekistonning uchta yirik banki — “Aloqabank”, “Asakabank” va ‘O‘zsanoatqurilishbank‘dagi davlat ulushlarini sotish muddatlari yana orqaga surildi. Bu qaror Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2024-yil 27-dekabrda imzolagan farmoni bilan tasdiqlangan.
Hujjatga ko‘ra, uchala moliya muassasasini xususiylashtirish 2025-yilda yakunlanishi kerak. Ilgari “Aloqabank” va "Asakabank"dagi ulushlar 2023-yil oxirigacha, ‘O‘zsanoatqurilishbank‘dagi ulushlar esa 2024-yil oxirigacha sotilishi mo‘ljallangan edi.
2020-yilda ishlab chiqilgan xususiylashtirish dasturi dastlab YETTB kabi xalqaro tashkilotlar ishtirokida bir nechta davlat banklari uchun IPO va SPO o‘tkazishni nazarda tutgan edi. Biroq xususiylashtirish jarayoni cho‘zilib ketdi. Hozirgi paytda e’lon qilingan barcha banklar orasida faqat “Ipoteka-bank” bo‘yicha bitim yakunlangan bo‘lib, uning 75 foizini 2022-yilda Vengriyaning OTP Bank kompaniyasi sotib olgan.
Tahlilchilar xususiylashtirish kechikishining sababi sifatida banklarning biznes-modellarini o‘zgartirish jarayonining murakkabligini ko‘rsatmoqda. Fitch va S&P xalqaro reyting agentliklari YETTB kabi xalqaro tashkilotlarning ishtiroki aktivlar sotilishini tezlashtirishi mumkinligini ta’kidlagan edi.
Xususiylashtirish muddatlaridagi o‘zgarishlardan tashqari, prezident farmoni tadbirkorlik uchun eng murakkab sharoitlar kuzatiladigan 5-toifali tumanlarda biznes uchun imtiyozlarni ham qisqartirmoqda. Endi yuridik shaxslar uchun mol-mulk va yer solig‘i hisoblangan summaning 1 foizidan 50 foizigacha oshiriladi, yakka tartibdagi tadbirkorlar esa eng kam stavkaning 25 foizi miqdorida daromad solig‘ini to‘lashlari shart bo‘ladi.

Приватизация банков в Узбекистане вновь откладывается
Сроки продажи государственных долей в трех крупных банках Узбекистана — «Алокабанке», «Асакабанке» и «Узпромстройбанке» — снова перенесены. Соответствующее решение закреплено указом президента Шавката Мирзиёева, подписанным 27 декабря 2024 года.
Согласно документу, приватизация всех трех финансовых учреждений должна быть завершена в 2025 году. Ранее предполагалось, что доли в «Алокабанке» и «Асакабанке» будут проданы до конца 2023 года, а в «Узпромстройбанке» — до конца 2024 года.
Программа приватизации, разработанная в 2020 году, изначально предусматривала проведение IPO и SPO для нескольких государственных банков, с участием международных организаций, таких как ЕБРР. Однако процесс приватизации затянулся. На данный момент из всех заявленных банков завершена сделка только по «Ипотека-банку», 75% которого в 2022 году приобрел венгерский OTP Bank.
Причиной задержек в приватизации аналитики называют сложный процесс трансформации бизнес-моделей банков. Международные рейтинговые агентства Fitch и S&P подчеркивали, что участие международных организаций, таких как ЕБРР, может ускорить продажу активов.
Помимо изменений в сроках приватизации, указ президента также сокращает льготы для бизнеса в районах 5-й категории, где наблюдаются наиболее сложные условия для предпринимательства. Теперь налог на имущество и землю для юридических лиц увеличивается с 1% до 50% от начисленной суммы, а индивидуальные предприниматели обязаны платить налог на доходы в размере 25% от минимальной ставки.