O‘zbekiston elchisi Alisher Abdusalomov Koreya Kichik va o‘rta biznes federatsiyasi raisi Kim Gi Mun bilan uchrashuv o‘tkazdi. Suhbat davomida federatsiya raisi O‘zbekistonda so‘nggi yillarda yuz bergan sezilarli o‘zgarishlarni ta’kidlab, qulay investitsiya muhiti va biznes yuritish uchun yaratilgan qulay sharoitlar xorijiy investorlar, shu jumladan Janubiy Koreya kompaniyalarining e’tiborini tortayotganini alohida qayd etdi.
Ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash zarurligiga alohida e’tibor qaratildi, chunki bu o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish va savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish uchun muhim ahamiyatga ega. Hududlararo aloqalarni rivojlantirish asosiy yo‘nalish sifatida muhokama qilindi.
Uchrashuvda shuningdek, Janubiy Koreya ishbilarmonlari delegatsiyasining joriy yil iyun oyida O‘zbekistonga tashrif buyurish rejalari ham muhokama etildi. Delegatsiya IV Toshkent xalqaro investitsiya forumi hamda O‘zbekiston-Janubiy Koreya biznes-forumida ishtirok etishi kutilmoqda.

Посол Узбекистана Алишер Абдусаломов провёл встречу с председателем Корейской федерации малого и среднего бизнеса Ким Ги Муном. Во время беседы председатель федерации отметил значительные изменения, произошедшие в Узбекистане за последние годы, подчеркнув, что благоприятная инвестиционная среда и комфортные условия для ведения бизнеса привлекают внимание иностранных инвесторов, включая южнокорейские компании.
Особое внимание было уделено необходимости укрепления связей между предпринимателями двух стран для реализации взаимовыгодных проектов и продвижения торгово-экономического сотрудничества. В качестве ключевого направления обсуждалось развитие межрегиональных контактов.
На встрече также обсуждались планы визита делегации южнокорейских бизнесменов в Узбекистан в июне этого года. Ожидается, что делегация примет участие в IV Ташкентском международном инвестиционном форуме и узбекско-южнокорейском бизнес-форуме.