Transafg‘on temir yo‘li mintaqalarni bog‘laydi
Transafg‘on temir yo‘lini qurish Afg‘oniston Iqtisodiyot vazirligining ustuvor vazifalaridan biriga aylandi. Idora vakili Abdulla Rahmon Habibning ma’lum qilishicha, loyiha savdo-sotiqni rivojlantirish, ish o‘rinlari yaratish va iqtisodiy infratuzilmani mustahkamlashda strategik ahamiyatga ega ekan.
“Ushbu loyiha Afg‘onistonni Eron, Pokiston, Xitoy va Turkmaniston bilan bog‘lab, xalqaro savdo uchun yangi imkoniyatlar ochadi,” — deb ta’kidladi Habib.
Afg‘oniston, Pokiston va O‘zbekistonni temir yo‘l orqali bog‘lashga mo‘ljallangan loyihaning qiymati 5 milliard dollarga baholanmoqda.
Iqtisodiy ekspertlarning fikricha, temir yo‘l nafaqat Afg‘oniston iqtisodiyotini o‘zgartiradi, balki Pokiston va O‘zbekistonga ham sezilarli foyda keltiradi. Kobul sanoatchilar uyushmasi rahbari Abdul Jabbor Safi import va eksport xarajatlarini kamaytirish mamlakatlarga jahon bozorlarida yanada mustahkam o‘rin egallash imkonini berishini ta’kidladi.
Mutaxassis Zabihulla Islomiy, Afg‘oniston Pokiston va O‘zbekiston o‘rtasidagi savdo uchun asosiy tranzit yo‘nalishiga aylanishini, bu esa barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlab, mintaqa uchun yangi istiqbollarni ochishini qayd etdi.

«Этот проект соединит Афганистан с Ираном, Пакистаном, Китаем и Туркменистаном, открывая новые возможности для международной торговли», — отметил Хабиб.
Стоимость проекта, направленного на соединение Афганистана, Пакистана и Узбекистана железнодорожной линией, оценивается в 5 миллиардов долларов.
Экономические эксперты считают, что железная дорога не только преобразует экономику Афганистана, но и принесёт ощутимую выгоду Пакистану и Узбекистану. Глава Ассоциации промышленников Кабула Абдул Джаббар Сафи подчеркнул, что снижение затрат на импорт и экспорт позволит странам занять более сильные позиции на мировых рынках.
Эксперт Забихулла Ислами отметил, что Афганистан превратится в ключевой транзитный маршрут для торговли между Пакистаном и Узбекистаном, что обеспечит стабильный экономический рост и откроет новые перспективы для региона.