O‘zbekiston Qirg‘izistonga ichimliklar eksportini sezilarli darajada ko‘paytirdi
2024-yilning yanvar-noyabr oylari davomida Qirg‘iziston O‘zbekistondan 16,3 million litr shirin alkogolsiz ichimlik import qilgan bo‘lib, bu 2023-yilning shu davriga nisbatan 1,9 barobar ko‘pdir. Bu haqda Qirg‘iziston Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga asoslanib, “Tazabek” xabar bermoqda.
Pul ko‘rinishida yetkazib berish qiymati ikki barobarga oshib, 6,5 million AQSH dollarini tashkil etdi. Ushbu o‘sishga qaramay, Qozog‘iston Qirg‘izistonga shirin ichimliklarning asosiy etkazib beruvchisi bo‘lib qolmoqda. Biroq bu mamlakatdan yetkazib berish hajmi 19 foizga kamayib, 109,4 million litrni tashkil etdi. Ikkinchi o‘rinda turgan Rossiya Qirg‘izistonga 29 million litr ichimlik yetkazib berib, eksportni deyarli 15 foizga oshirdi.
2024-yilda o‘z mavqeini mustahkamlagan O‘zbekiston yetkazib berish hajmi bo‘yicha uchinchi o‘rinni saqlab qoldi. Shirin ichimliklar importining umumiy hajmida uning ulushi ikki barobarga oshib, hozirda 10 foizni tashkil etmoqda.

Узбекистан увеличил экспорт напитков в Кыргызстан в 1,9 раза
За период с января по ноябрь 2024 года Кыргызстан импортировал 16,3 миллиона литров сладких безалкогольных напитков из Узбекистана, что на 1,9 раза больше по сравнению с аналогичным периодом 2023 года. Об этом сообщает Tazabek, ссылаясь на данные Национального статистического комитета Кыргызстана.
В денежном выражении стоимость поставок удвоилась и составила 6,5 миллиона долларов США. Несмотря на этот рост, Казахстан остался основным импортером сладких напитков в Кыргызстан. Однако объем поставок из этой страны сократился на 19% и составил 109,4 миллиона литров. Россия, занимающая второе место, увеличила экспорт в Кыргызстан почти на 15%, поставив 29 миллионов литров напитков.
Узбекистан, который в 2024 году усилил свои позиции, сохранил за собой третье место по объемам поставок. Его доля в общем объеме импорта сладких напитков удвоилась и теперь составляет 10%.