Anqarada O‘zbekiston-Turkiya ishbilarmonlar sammiti bo‘lib o‘tadi
O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Nozimjon Xolmurodov “Eko Yevroosiyo” jamg‘armasi boshqaruvi raisi Hikmet Eren bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvda asosiy e’tibor O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarning bugungi holati va istiqbollariga qaratildi.
Muhokama joriy yil iyun oyida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi tashrif chog‘ida erishilgan kelishuvlarga asoslangan edi.
Eren O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarning muhimligini ta’kidlab, biznes yuritish uchun yaratilgan sharoitlarni yuqori baholadi. U mavjud kelishuvlarni amalga oshirishda ham, har ikki mamlakat uchun manfaatli bo‘lgan yangi loyihalarni ishlab chiqishda ham har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar 2025-yilning birinchi yarmida Anqarada O‘zbekiston-Turkiya tadbirkorlar sammitini o‘tkazishga kelishib oldilar. Shuningdek, savdo va investitsiya sohasidagi hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha aniq qadamlar belgilandi.

В Анкаре пройдёт узбекско-турецкий саммит предпринимателей
Первый заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Нозимжон Холмуродов провёл встречу с председателем правления фонда «Эко Евразия» Хикметом Эреном. Основное внимание на встрече уделили текущему состоянию и перспективам торгово-экономических связей между Узбекистаном и Турцией.
Обсуждение было основано на соглашениях, достигнутых в ходе визита на высшем уровне, который состоялся в июне этого года.
Эрен отметил важность реформ, проводимых в Узбекистане, и высоко оценил условия, созданные для ведения бизнеса. Он выразил готовность оказывать полную поддержку как в реализации существующих соглашений, так и в развитии новых проектов, выгодных для обеих стран.
По итогам встречи стороны договорились провести узбекско-турецкий саммит предпринимателей в Анкаре в первой половине 2025 года. Также намечены конкретные шаги для усиления сотрудничества в сфере торговли и инвестиций.