O‘zbekiston va Malayziya qo‘shma sanoat zonasini yaratmoqchi
O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida vazir Laziz Qudratov va Malayziya parlamenti yuqori palatasi raisi o‘rinbosari Nur Jazlan Muhammad o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Qudratov so‘nggi yillarda O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasidagi munosabatlar ijobiy rivojlanib borayotganini ta’kidladi. Mamlakatimiz Malayziyaga xizmat ko‘rsatish, kimyo va oziq-ovqat mahsulotlari eksportini ko‘paytirmoqda. Bundan tashqari, Toshkentda Malayziya tashqi savdoni rivojlantirish korporatsiyasining (MATRADE) vakolatxonasi ochildi. O‘zbekistonda Malayziya kapitali ishtirokida 37 ta korxona faoliyat yuritmoqda.
Har ikki tomon hamkorlikni kengaytirish va uning salohiyatini ro‘yobga chiqarishga umumiy intilishini bildirdi. Ikki tomonlama savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish uchun yangi istiqbolli yo‘nalishlar, jumladan, Malayziyaning yirik kompaniyalari bilan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun ‘O‘zbekiston-Malayziya industrial zonasi"ni tashkil etish belgilab olindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar kelgusidagi hamkorlik shakli, mas’ullarni tayinlash va muhokama qilingan loyiha va tashabbuslarni amalga oshirish muddatlari to‘g‘risida kelishib oldilar.

Узбекистан и Малайзия хотят создать совместную индустриальную зону
В Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана прошла встреча министра Лазиза Кудратова с заместителем председателя верхней палаты парламента Малайзии Нур Джазланом Мохамадом.
Кудратов отметил положительное развитие отношений между Узбекистаном и Малайзией за последние годы. Наша страна увеличивает экспорт услуг, химической продукции и продуктов питания в Малайзию. Кроме того, в Ташкенте открылось представительство Малайзийской корпорации развития внешней торговли (MATRADE). В Узбекистане уже работают 37 предприятий с участием малайзийского капитала.
Обе стороны выразили общее стремление к расширению сотрудничества и раскрытию его потенциала. Были определены новые перспективные направления для развития двусторонних торгово-экономических связей, включая создание «Узбекско-Малайзийской индустриальной зоны» для реализации совместных проектов с крупными малайзийскими компаниями.
По итогам встречи стороны договорились о формате дальнейшего взаимодействия, назначении ответственных лиц и сроках реализации обсуждённых проектов и инициатив.