O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov AQSH savdo vaziri yordamchisining o‘rinbosari Devid De Falko bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama etildi. Ishtirokchilar kelgusi tadbirlarni, jumladan virtual savdo muloqoti va o‘zaro ishbilarmonlik missiyalarini o‘tkazishni tashkil etish masalalarini ko‘rib chiqdilar. Shuningdek, O‘zbekistonning xalqaro Vodorod dasturida ishtirok etish imkoniyati ham muhokama qilindi.
Tomonlar geologiya, metallurgiya, kimyo va to‘qimachilik sanoati sohalarida hamkorlik istiqbollarini ko‘rib chiqdilar. O‘zbek mahsulotlarining Amerika bozoriga kengroq kirib borishiga imkon beradigan Imtiyozlarning umumiy tizimini (GSP) tiklash masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, Amerika tomoni mahalliy korxonalarga xalqaro marketing va eksport bo‘yicha ko‘nikmalarini oshirishda yordam berish maqsadida O‘zbekistonni SABIT dasturi doirasida qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi. Shuningdek, O‘zbekistonning Tijorat huquqi va rivojlanish dasturida (CLDP) ishtirok etish imkoniyati ham muhokama qilindi. Bu mamlakat uchun “Made in Uzbekistan” brendi ostida jahon bozorlarida o‘z mavqeini mustahkamlash imkonini yaratadi.

США поможет укрепить бренд «Made in Uzbekistan»
Состоялась встреча министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова с заместителем помощника министра торговли США Девидом Де Фалько.
В ходе встречи обсуждались вопросы расширения торгово-экономического сотрудничества между двумя странами. Участники рассмотрели организацию предстоящих мероприятий, включая проведение виртуального торгового диалога и взаимных деловых миссий. Также обсуждалась возможность участия Узбекистана в международной Водородной программе.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в сферах геологии, металлургии, химической и текстильной промышленности. Особое внимание уделили вопросу восстановления Всеобщей системы преференций (GSP), что даст возможность узбекской продукции получить более широкий доступ на американский рынок.
Кроме того, американская сторона выразила готовность поддержать Узбекистан в рамках программы SABIT, чтобы помочь местным предприятиям улучшить свои навыки в международном маркетинге и экспорте. Обсуждалась и возможность участия Узбекистана в Программе коммерческого права и развития (CLDP), что позволит стране укрепить свои позиции на мировых рынках под брендом «Made in Uzbekistan».