O‘zbekistonliklar uchun Janubiy Koreyaga ish vizasi olish soddalashtirildi
Janubiy Koreyaning Ulsan shahri ma’muriyati mamlakat tarixida birinchi bor O‘zbekiston fuqarolari uchun ish vizalarini rasmiylashtirish jarayonini yengillashtiruvchi mexanizmni joriy etmoqda. Shahar hokimligi O‘zbekiston fuqarolariga bir qator imtiyozlar taqdim etadi. Bu imtiyozlar O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi o‘rinbosari Olimjon Abdullayevning Ulsan shahri meri Kim Du Gyom boshchiligidagi Janubiy Koreya delegatsiyasi bilan uchrashuvidan so‘ng amalga oshirildi.
Shunday qilib, uch oylik kasbiy tayyorgarlik va koreys tilini o‘rganish kurslarini tamomlagandan so‘ng, ish vizasini olish va ishga joylashish imkoniyati yaratiladi.
Bu mexanizm pilot loyiha sifatida ilk bor qo‘llanilmoqda. Muvaffaqiyatli bo‘lsa, Janubiy Koreyaning boshqa shaharlari ham Ulsan tajribasidan foydalanishi mumkin.
Bundan tashqari, Janubiy Koreya tomoni O‘zbekiston fuqarolarini oilalari bilan birga (qonuniy maqomga ega bo‘lgan holda) tashkillashtirilgan tarzda ishga joylashtirish imkoniyatini ko‘rib chiqishga tayyor ekanligini bildirdi.

Узбекистанцам упростили получение рабочих виз в Южную Корею
Власти южнокорейского города Ульсан впервые в истории страны вводят упрощенный механизм оформления рабочих виз для граждан Узбекистана. Городская мэрия предоставит ряд преференций гражданам Узбекистана. Преференции стали возможными после встречи замминистра иностранных дел Узбекистана Алимжона Абдуллаева с делегацией из Южной Кореи во главе с мэром Ульсана Ким Ду Гёмом.
Так, после прохождения трехмесячных курсов профподготовки и изучения корейского языка можно будет получить рабочую визу и трудоустроиться.
Механизм применяется впервые в качестве пилотного проекта. В случае успеха другие города Южной Кореи могут последовать примеру Ульсана.
Южнокорейская сторона также готова рассмотреть возможность организованного трудоустройства граждан Узбекистана с семьями (при условии легального статуса).
Кроме того, стороны договорились о сотрудничестве в вопросах привлечения узбекских граждан к работе в различных секторах экономики Кореи. Переговоры были сфокусированы на расширении сотрудничества в сфере развития кадрового потенциала и привлечении трудовых ресурсов из Узбекистана на крупные промышленные предприятия Ульсана.