Senatda bank tizimi va mehnat munosabatlarini yaxshilaydigan qonunlar muhokama qilindi
Oliy Majlis Senatining Byudjet va iqtisodiy masalalar qo‘mitasi majlisida bank tizimi, mikromoliyaviy faoliyat va mehnat qonunchiligiga oid bir nechta qonun loyihalari dastlabki tarzda ko‘rib chiqildi.
‘Banklarda omonatlarni himoya qilish kafolatlari to‘g‘risida"gi Qonun bilan Omonatlarni kafolatlash agentligi faoliyatini tartibga soluvchi me’yorlar joriy etilmoqda. Uning vazifalari, huquqlari, majburiyatlari, shuningdek, institutsional va moliyaviy sohalardagi mustaqilligi belgilanadi. Omonatlarni kafolatlash jamg‘armasi mablag‘laridan foydalanish qoidalari, kompensatsiyalar to‘lash tartibi, hamda omonatchilarning huquqlari aniqlanmoqda.
O‘z navbatida, ‘Mikromoliyaviy faoliyatni takomillashtirish munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga qo‘shimcha va o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risida‘gi qonun bilan mikromoliyaviy banklarni joriy etishning huquqiy asoslari yaratilmoqda. Ularning faoliyat turlari, ustav kapitalining eng kam miqdorlari va mikromoliya tashkilotlarini bankka aylantirish hamda aksincha tartibi belgilanmoqda. O‘zgartirishlar, ayniqsa, hududlarda mikromoliyaviy xizmatlardan foydalanish imkoniyatini kengaytirishga qaratilgan.
Bundan tashqari, Mehnat kodeksida kechki va sirtqi ta’lim shaklidagi xodimlar uchun o‘quv ta’tillari bilan bog‘liq normalar aniqlashtirilyapti. Homiladorlik yoki farzand borligi sababli ishdan bo‘shatish taqiqlanmoqda. Shuningdek, mehnat munosabatlarida elektron hamkorlikka o‘tish ko‘zda tutilmoqda: davlat organlari yangi xodim to‘g‘risidagi zarur ma’lumotlarni mustaqil ravishda, ortiqcha hujjatlarni talab qilmasdan so‘rab oladi.
Senatorlar qabul qilingan qonunlar bank tizimi barqarorligini mustahkamlashga, mikromoliyaviy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini yaxshilashga va fuqarolarning mehnat huquqlari kafolatlarini kuchaytirishga xizmat qilishini ta’kidladilar. Bundan tashqari, elektron tizimlarga o‘tish ish bilan ta’minlash jarayonlarini soddalashtiradi va ortiqcha byurokratik talablarni bartaraf etadi.

В Сенате обсудили законы улучшающие банковскую систему и трудовые отношения
На заседании Комитета Сената Олий Мажлиса по бюджету и экономическим вопросам предварительно обсудили несколько законопроектов, касающихся банковской системы, микрофинансовой деятельности и трудового законодательства.
Законом «О гарантиях защиты вкладов в банках» вводятся нормы, регулирующие деятельность Агентства по гарантированию вкладов. Определяются его задачи, права, обязанности, а также независимость в институциональной и финансовой сферах. Устанавливаются правила использования средств фонда гарантирования вкладов, порядок выплаты компенсаций, а также права вкладчиков.
В свою очередь, законом «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием микрофинансовой деятельности» создаётся правовая база для внедрения микрофинансовых банков. Определяются их виды деятельности, минимальные размеры уставного капитала и порядок преобразования микрофинансовых организаций в банки и наоборот. Изменения нацелены на повышение доступности микрофинансовых услуг, особенно в регионах.
Кроме того, в Трудовом кодексе уточняются нормы, связанные с учебными отпусками для работников вечерней и заочной формы обучения. Вводится запрет на увольнение по причинам, связанным с беременностью или наличием ребёнка. Также предполагается переход на электронное взаимодействие в трудовых отношениях: государственные органы будут запрашивать необходимые данные о новом сотруднике самостоятельно, без необходимости предоставления лишних документов.
Сенаторы отметили, что принятые законы укрепят стабильность банковской системы, улучшат доступность микрофинансовых услуг и повысят гарантии трудовых прав граждан. Кроме того, переход на электронные системы упрощает процессы трудоустройства и исключает избыточные бюрократические требования.