Hindistonning BMI va GVANTGE kompaniyalari O‘zbekistonda oziq-ovqat va farmatsevtika sanoati uchun mahsulotlar ishlab chiqarishga mo‘ljallangan qoramollarni qayta ishlash loyihasini yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda. Ushbu tashabbusga kiritilayotgan investitsiyalarning umumiy hajmi 10 million dollarni tashkil etadi.
“O‘zcharmsanoat” uyushmasi vakillari bilan o‘tkazilgan uchrashuvda loyihaning tashkiliy masalalari va iqtisodiy salohiyati muhokama qilindi. Suyak va boshqa turdagi organik xomashyolardan innovatsion mahsulotlar yaratishga alohida e’tibor qaratildi.
Xalqaro tajriba shuni ko‘rsatmoqdaki, bunday materiallarni qayta ishlash nafaqat iqtisodiy foyda keltiradi, balki chorvachilik chiqindilaridan samarali foydalanish orqali atrof-muhit holatini yaxshilashga ham hissa qo‘shadi.

Индийские компании вложат $10 млн в переработку органического сырья в Узбекистане
Индийские компании BMI и GVANTGE планируют запустить в Узбекистане проект по переработке крупного рогатого скота, направленный на производство продукции для пищевой и фармацевтической отраслей. Общий объём инвестиций в инициативу составит $10 млн.
На встрече с представителями ассоциации «Узчармсаноат» обсуждались организационные вопросы и экономический потенциал проекта. Особый акцент был сделан на создании инновационной продукции из костей и других видов органического сырья.
Международный опыт показывает, что переработка подобных материалов не только приносит экономические выгоды, но и способствует улучшению экологии благодаря эффективному использованию отходов животноводства.