Shavkat Mirziyoyev Hisob palatasining 2025-yilga mo‘ljallangan vazifalarini belgilab berdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-yanvar kuni Hisob palatasining 2024-yildagi faoliyati natijalarini ko‘rib chiqdi va 2025-yilga mo‘ljallangan asosiy vazifalarni tasdiqladi. Uchrashuvda byudjet mablag‘laridan maqsadli foydalanish va dasturlarni samarali amalga oshirishda moliyaviy nazoratning muhimligi ta’kidlandi.
So‘nggi yillarda Hisob palatasi tuzilmasi sezilarli o‘zgarishlarga uchradi. Tekshiruvlarning eskirgan shakllari xalqaro standartlarga asoslangan audit tizimi bilan almashtirildi. Shu tufayli O‘zbekiston Jahon bankining ‘Tashqi audit ko‘rsatkichi“da “yaxshi” darajasiga ko‘tarildi.
34 ta vazirlik va idorani qamrab olgan “Masofaviy audit” avtomatlashtirilgan tizimining joriy etilishi muhim qadamlardan biri bo‘ldi. Ushbu yechim 2024-yilda byudjetga 3,7 trillion so‘m qo‘shimcha tushumlarni ta’minlash, samarasiz xarajatlarni 9,2 trillion so‘mga qisqartirish va 2,3 trillion so‘mlik moliyaviy xatolarning oldini olish imkonini berdi. Davlat xaridlari sohasida 4,5 trillion so‘mlik kamchiliklar bartaraf etildi.
Raqamlashtirish jarayonini davom ettirish 2025-yilning ustuvor yo‘nalishi bo‘ladi. 110 ta davlat muassasasi ma’lumotlar bazalarini integratsiyalash rejalashtirilgan bo‘lib, bu 480 trillion so‘mlik byudjet xarajatlarini to‘liq nazorat qilish imkonini beradi.
Byudjetning daromad qismiga ham alohida e’tibor qaratildi. Yangi yilda xalqaro moliya institutlari ishtirokida amalga oshirilayotgan loyihalar xalqaro standartlar bo‘yicha auditdan o‘tkaziladi. Shuningdek, davlat ishtirokidagi korxonalarning moliyaviy faoliyatini kuzatish kuchaytiriladi va byudjetga tushumlar hajmi 309 trillion so‘mni tashkil etishi kerak.

Шавкат Мирзиёев определил задачи Счётной палаты на 2025 год
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 20 января рассмотрел итоги работы Счётной палаты за 2024 год и утвердил ключевые задачи на 2025 год. На встрече была подчёркнута значимость финансового контроля для целевого использования бюджетных средств и успешной реализации программ.
За последние годы структура Счётной палаты претерпела значительные изменения. Устаревшие формы проверок заменены системой аудита, основанной на международных стандартах. Благодаря этому Узбекистан поднялся до уровня «хорошо» в «Индикаторе внешнего аудита» Всемирного банка.
Одним из ключевых шагов стало внедрение автоматизированной системы «Дистанционный аудит», которая уже охватила 34 министерства и ведомства. Это решение позволило в 2024 году обеспечить дополнительные поступления в бюджет на 3,7 трлн сумов, сократить неэффективные расходы на 9,2 трлн сумов и предотвратить финансовые ошибки на 2,3 трлн сумов. В области госзакупок были устранены недочёты на сумму 4,5 трлн сумов.
Продолжение цифровизации станет приоритетом 2025 года. Планируется интеграция баз данных 110 государственных учреждений, что обеспечит полный мониторинг бюджетных расходов в размере 480 трлн сумов.
Отдельное внимание уделено доходной части бюджета. В новом году будет проводиться аудит по международным стандартам для проектов, реализуемых с участием международных финансовых институтов. Также будет активизирован мониторинг финансовой деятельности предприятий с госучастием, а объём поступлений в бюджет должен составить 309 трлн сумов.