Toshkentda O'zbekiston-Qirg'iziston biznes-forumi ochildi
Forumda vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari, mintaqaviy ma’muriyatlar rahbarlari va ikki mamlakat ishbilarmon doiralarining 350 dan ortiq vakillari ishtirok etdi. Tadbirni O’zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o’rinbosari Jamshid Xodjayev ochdi.
Ishtirokchilar O’zbekistonda biznesni rivojlantirish uchun shart-sharoitlar yaratish bo’yicha amalga oshirilgan ishlarni qayd etdilar: qonunchilikdagi o’zgarishlar, soliq va bojxona imtiyozlari, shuningdek, mamlakat bo’ylab 25 ta erkin iqtisodiy zonalar tashkil etildi.
Forumda B2B va G2B muzokaralari bo’lib o’tdi, uchrashuvlarda tadbirkorlar yangi aloqalar o’rnatdilar, yangi qo’shma loyihalarni amalga oshirish jihatlarini muhokama qildilar.
Tadbir yakunida 20 ta kelishuv, memorandum va savdo shartnomalari imzolandi. Shartnomalar oziq-ovqat va qurilish materiallari ishlab chiqarish, logistika markazlarini tashkil etish, chiqindilarni qayta ishlash, geologiya-qidiruv, ko’mir yetkazib berish, shuningdek, it-xizmatlar ko’rsatish va elektrotexnika va qishloq xo’jaligi mahsulotlarini yetkazib berish bilan bog’liq.

В Ташкенте открыли Узбекско-Кыргызский бизнес-форум
В форуме приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, региональных администраций и свыше 350 представителей деловых кругов двух стран. Мероприятие открыл заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев.
Участники отметили проделанную в Узбекистане работу по созданию условий для развития бизнеса: изменения в законодательстве, налоговые и таможенные льготы, а также создание 25 свободных экономических зон по всей стране.
На форуме состоялись B2B и G2B переговоры, на встречах предприниматели установили новые контакты, обсудили аспекты реализации новых совместных проектов.
По итогам мероприятия были заключены 20 соглашений, меморандумов и торговых контрактов. Договора касаются производства продуктов питания и строительных материалов, создания логистических центров, переработки отходов, геологоразведки, поставки угля, а также предоставления IT-услуг и поставки электротехнической и сельскохозяйственной продукции.