Shavkat Mirziyoyev mamlakatning sanoat markazlaridan biri bo‘lgan Navoiy viloyatiga tashrif buyurdi. So‘nggi yillarda bu yerda yangi korxonalar faol ravishda paydo bo‘lmoqda, jumladan, Uzbekistan Hydrogen Peroxide zavodi, davlat rahbari u yerda ham faoliyat bilan tanishdi.
Taxminan 30 million dollar qiymatidagi loyiha doirasida qurilgan vodorod peroksidi ishlab chiqarish zavodi Xitoy, Turkiya va Italiyadan keltirilgan zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan. Korxonada 80 nafar kishi ishlaydi va yillik ishlab chiqarish quvvati 30 ming tonnani tashkil etadi. Ushbu kimyoviy mahsulot farmatsevtika, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoatidan tortib, qog‘oz va kimyo mahsulotlari ishlab chiqarishgacha bo‘lgan turli sohalarda talabga ega. Yaqin vaqtgacha O‘zbekiston vodorod peroksidini import qilishga majbur edi, bu esa mamlakat uchun qimmatga tushardi. Endi esa yangi korxona ichki talabni qondirib, import o‘rnini bosmoqda.
Ishlab chiqarish yuqori iqtisodiy samaradorlikni ta’minlashga yo‘naltirilgan. Misol uchun, zavod ishlab chiqarayotgan vodorod peroksidi tibbiyot va maishiy kimyo sohasida iqtisodiy ta’sirni bir necha baravar oshirib, katta qo‘shilgan qiymat hosil qiladi. Bundan tashqari, tabiiy gaz chuqur qayta ishlanib, bozorda qadrli mahsulotga aylantiriladi. Mahsulot sifatini nazorat qilish uchun zavodda har bir chiqarilayotgan eritmaning tarkibini tahlil qiluvchi zamonaviy laboratoriya tashkil etilgan.
Prezident zavodning ishlab chiqarish quvvatlarini ko‘zdan kechirdi, xodimlar va mutaxassislar bilan suhbatlashdi. Mirziyoyev shunday loyihalarni muvaffaqiyatli rivojlantirish uchun ishonchli xomashyo ta’minotini ta’minlash va iste’molchilar ishonchini oshirish zarurligini ta’kidladi. U, shuningdek, lokalizatsiya dasturi doirasida, masalan, imtiyozli kreditlar orqali qo‘llab-quvvatlashni taklif etdi. Davlat rahbari mas’ul shaxslarga bunday loyihalarni targ‘ib qilish va tadbirkorlarga ko‘mak berishni topshirdi.
Bugungi kunda korxona mahsulotining yarmi ichki bozorga, qolgan qismi esa MDH davlatlari va Yevropaga eksport qilinmoqda. Qisqa vaqt ichida 1,5 million dollarlik eksport yo‘lga qo‘yildi, korxonaning yillik eksport salohiyati 10 million dollarga teng. Zavodda kimyoviy mahsulotlarni saqlash uchun plastik konteynerlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan, energiya ta’minoti uchun quyosh panellari o‘rnatilgan.
Ushbu korxonaning alohida ahamiyati shundaki, bu O‘zbekistondagi kimyo sanoatidagi ilk xususiy korxona bo‘lib, tadbirkorlik sohasining kengayishidan dalolat beradi. Shuningdek, Turkiyaning Orbak Metal Industry kompaniyasi bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan loyiha taqdim etildi, u ishlab chiqarish quvvatlarini 45 ming tonnagacha oshirish va oziq-ovqat sanoati ob’ektlarini yaratishni nazarda tutadi.

Президент посетил химический завод в Навои
Шавкат Мирзиёев прибыл с визитом в Навоийскую область, один из промышленных центров страны. В последние годы здесь активно появляются новые предприятия, в том числе Uzbekistan hydrogen peroxide, с деятельностью которого и ознакомился глава государства.
Завод по производству пероксида водорода, построенный в рамках проекта стоимостью около 30 млн долларов, оснащён современным оборудованием из разных стран, включая Китай, Турцию и Италию. На предприятии работают около 80 человек, а ежегодная мощность производства составляет 30 тысяч тонн. Этот химический продукт востребован в разных отраслях, от фармацевтики до текстильной и пищевой промышленности, и особенно ценен в производстве бумаги и химической продукции. До недавнего времени Узбекистан был вынужден импортировать перекись водорода, что обходилось стране дорого. Теперь новое предприятие покрывает внутренний спрос и даже заменяет импорт.
Производство ориентировано на получение высокой экономической отдачи. Например, пероксид водорода, который выпускает завод, создаёт значительную добавленную стоимость: в медицинской и бытовой химии он увеличивает экономический эффект в несколько раз. Кроме того, здесь глубоко перерабатывается природный газ, превращаясь в ценный для рынка продукт. Для контроля качества продукции на заводе установлена современная лаборатория, которая анализирует состав каждого выпускаемого раствора.
Президент осмотрел производственные мощности завода, побеседовал с сотрудниками и специалистами. Мирзиёев подчеркнул, что для успешного развития подобных проектов необходимо обеспечить надёжные поставки сырья и повысить доверие потребителей. Он также предложил поддержку в рамках программы локализации, например, через льготное кредитование. Глава государства поручил ответственным лицам продвигать подобные проекты и оказывать содействие предпринимателям.
Сегодня половина продукции предприятия поступает на внутренний рынок, остальная часть экспортируется в страны СНГ и Европы. За короткое время удалось наладить экспорт на сумму почти 1,5 млн долларов, а годовой экспортный потенциал предприятия составляет 10 млн долларов. На заводе также организовано производство пластиковых контейнеров для хранения химических продуктов, а для энергоснабжения установлены солнечные панели.
Особую значимость имеет тот факт, что это первое частное предприятие в химической отрасли Узбекистана, что свидетельствует о расширении сферы предпринимательства. Также был представлен проект, разработанный совместно с турецкой компанией Orbak Metal Industry, который предусматривает увеличение мощностей производства до 45 тысяч тонн и создание объектов пищевой промышленности.