Prezident Navoiyda Universal Filter korxonasining mahsulotlari bilan tanishdi
Shavkat Mirziyoyev Navoiy sanoat zonasiga tashrif buyurib, Universal Filter brendi ostida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar bilan tanishdi. Bu yerda transport vositalari uchun havo va yog‘ filtrlari, shuningdek, metallurgiya, neft-gaz va kimyo sanoatlari uchun uskunalar ishlab chiqarilmoqda. Mahsulotlar 600 dan ortiq nomda tayyorlanmoqda.
Korxona asoschisi o‘z faoliyatini 2007 yilda qurilish materiallari ishlab chiqarishdan boshlagan, va so‘nggi uch yil ichida 20 million dollarlik loyihalarni amalga oshirdi. Hozirda uch gektar maydonda Rossiya, Xitoy va Slovakiyadan keltirilgan texnologiyalar bilan jihozlangan oltita ishlab chiqarish yo‘nalishi faoliyat yuritmoqda. Oxirgi yillarda kompaniya jiddiy rivojlanish bosqichidan o‘tdi: ilgari aylanish 1 milliard so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, joriy yilda bu ko‘rsatkich 200 milliard so‘mga yetadi. Korxonada 250 nafar xodim doimiy ravishda ishlamoqda.
Prezident ishlab chiqarish liniyalari va mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi. Mamlakatda hozirda uch mingdan ortiq sanoat korxonasi mavjud bo‘lib, ko‘plari atmosferaga sezilarli ta’sir ko‘rsatadi. Ko‘pgina tozalash uskunalari eskirgan va shu vaqtgacha soha to‘liq import uskunalariga bog‘liq edi, bu esa filtrlash tizimlarini almashtirishda kechikishlarga sabab bo‘lardi. Biroq, o‘z ishlab chiqarishning yo‘lga qo‘yilishi tufayli uskunalarni o‘z vaqtida yangilash va yuqori sifatli xizmat ko‘rsatish imkoni paydo bo‘ldi. Joriy yilning to‘qqiz oyi davomida mamlakatdagi yuzdan ortiq korxonada havo tozalash tizimlari yangilandi.
Universal Filter korxonasi bu jarayonda faol ishtirok etib, ishlab chiqarish hajmini har yili oshirmoqda va mahsulot tannarxini lokalizatsiya orqali pasaytirib, sifatni saqlamoqda. Mahsulotlar allaqachon Rossiya, Qozog‘iston, Tojikiston va Ozarbayjonga eksport qilinmoqda, va yil oxirigacha eksport hajmi 1 million dollarga yetishi kutilmoqda. Kelajakda yetkazib berish geografiyasini kengaytirish rejalashtirilgan.

Президент ознакомился с продукцией предприятия Universal Filter в Навои
Шавкат Мирзиёев посетил промышленную зону в Навои и ознакомился с продукцией, выпускаемой под брендом Universal Filter. Здесь производится более 600 наименований, включая воздушные и масляные фильтры для транспорта, а также оборудование для металлургии, нефтегазовой и химической отраслей.
Предприниматель, создавший предприятие, начинал свою деятельность в 2007 году с производства стройматериалов, а за последние три года реализовал проекты на 20 млн долларов. Сейчас на территории в три гектара работает шесть производственных направлений, оснащённых технологиями из России, Китая и Словакии. За последние годы компания существенно выросла: если ранее оборот составлял один млрд сумов, то в этом году он достигнет 200 млрд сумов. На предприятии стабильно трудятся 250 человек.
Президент осмотрел производственные линии и выпускаемую продукцию. В стране сейчас насчитывается более трёх тысяч промышленных предприятий, многие из которых оказывают значительное влияние на атмосферу. Большинство очистительных установок на таких предприятиях устарели, и до недавнего времени сфера полностью зависела от импортного оборудования, что часто вызывало задержки в замене фильтров. Однако благодаря запуску собственного производства появилась возможность оперативно обновлять оборудование и предоставлять услуги высокого качества. Так, за девять месяцев текущего года на более чем ста предприятиях страны обновили системы очистки воздуха.
Предприятие Universal Filter активно участвует в этом процессе, ежегодно наращивая объёмы производства и снижая себестоимость продукции за счёт локализации, при этом сохраняя качество. Выпускаемая продукция уже экспортируется в Россию, Казахстан, Таджикистан и Азербайджан, и ожидается, что объём экспорта к концу года составит один млн долларов. В дальнейшем планируется расширение географии поставок.
Президенту также продемонстрировали другие промышленные товары, производимые в Навоийской области, — это детали и оборудование для разных отраслей, компрессоры, электротехнические устройства, медные и пластиковые трубы, насосные части. Все они характеризуются высокой степенью локализации.
Мирзиёев особо отметил необходимость развивать гидроэнергетику и поручил расширить участие местных производителей в строительстве малых и микроГЭС и выпуске их компонентов. Важно, что программы локализации на крупных предприятиях, таких как Навоийский горно-металлургический комбинат, позволят сократить безработицу в регионе и развивать экономику области.