Tadbirda 100 dan ortiq mamlakatning investitsiya va moliya vazirliklari rahbarlari, hukumatlar, xalqaro moliya institutlari, yirik kompaniyalar va investitsiya jamg‘armalarining 2 mingga yaqin vakili ishtirok etmoqda.
Yig‘ilish doirasida “O‘zbekiston — katta imkoniyatlar mamlakati” mavzusidagi sessiya hamda resurslarni safarbar etish bo‘yicha xalqaro forum o‘tkazildi. O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov qutlov so‘zi bilan chiqdi. U aholi daromadlari darajasini oshirish, iqtisodiyotda xususiy sektor ulushini 85 foizga yetkazish va qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanishga o‘tishga qaratilgan ulkan "2030-yil strategiyasi"ning maqsadlarini ta’kidladi. Mehnat unumdorligini ikki barobar oshirish va eksportni 45 milliard dollarga yetkazish vazifalari belgilandi.
Sessiyada OIIB rahbari Szin Litsyun hamda boshqa xalqaro tashkilotlar va investitsiya jamg‘armalari vakillari ham nutq so‘zladilar. Uchrashuvning resurslarni safarbar qilish bo‘yicha xalqaro forumga bag‘ishlangan ikkinchi qismida asosiy e’tibor xalqaro donorlar va jamg‘armalar bilan hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qilishga qaratildi. Mutaxassislar va investorlar O‘zbekistonda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.

На встрече управляющих АБИИ обсудили новые возможности экономического развития
В мероприятии участвуют руководители министерств инвестиций и финансов более чем из 100 стран, около 2 тысяч представителей правительств, международных финансовых институтов, крупных компаний и инвестиционных фондов.
В рамках заседания прошла сессия под названием «Узбекистан — большая страна больших возможностей», а также международный форум по мобилизации ресурсов. С приветственным словом выступил министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов. Он подчеркнул цели амбициозной «Стратегии 2030», направленной на повышение уровня доходов населения, увеличение доли частного сектора в экономике до 85% и переход на использование возобновляемых источников энергии. В числе задач — удвоение производительности труда и рост экспорта до 45 млрд долларов.
На сессии также выступили глава АБИИ Цзинь Лицюнь и представители других международных организаций и инвестиционных фондов. Вторая часть встречи, посвящённая международному форуму по мобилизации ресурсов, сосредоточилась на обсуждении приоритетов сотрудничества с международными донорами и фондами. Специалисты и инвесторы обсудили перспективы реализации совместных проектов и развитие инвестиционного партнёрства в Узбекистане.