Eksport 29% ga oshdi: Rossiya – O‘zbekistondan sarimsoqning asosiy xaridori
O‘zbekiston sarimsoqpiyoz bozorida o‘z mavqeini mustahkamlashda davom etmoqda. Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-mart oylarida mamlakat umumiy qiymati 816,4 ming AQSH dollariga teng 325 tonna sarimsoqpiyoz eksport qilgan.
Eksport hajmi o‘tgan yilning mos davri bilan solishtirilganda 72,4 tonnaga (28,7 foizga) oshgani xorijda o‘zbek sarimsog‘iga bo‘lgan talab ortib borayotganidan dalolat beradi.
Eksportning asosiy yo‘nalishi Rossiya bo‘lib, u yerga 208 tonna sarimsoq yetkazib berilgan. Taqqoslash uchun, Polshaga 60 tonna, Qirg‘iziston Respublikasiga 25 tonna, Kiprga 14 tonna, Turkmanistonga 12 tonna va boshqa mamlakatlarga atigi 6 tonna eksport qilingan. Shunday qilib, Rossiya o‘zbek sarimsog‘ini import qilish bo‘yicha so‘zsiz yetakchi bo‘lib, boshqa mamlakatlardan ancha oldinda.
Rossiyaga sarimsoq eksportining ko‘payishi ikki davlat o‘rtasidagi savdo aloqalari mustahkamlanayotganini tasdiqlaydi va o‘zbek mahsulotlarining yuqori sifatidan dalolat beradi.

Экспорт вырос на 29%: Россия - главный покупатель чеснока из Узбекистана
Узбекистан продолжает укреплять свои позиции на рынке чеснока. По данным Национального статистического комитета, в январе-марте 2025 года страна экспортировала 325 тонн чеснока на общую сумму 816,4 тысячи долларов США.
Объем экспорта увеличился на 72,4 тонны (28,7%) по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, что свидетельствует о растущем спросе на узбекский чеснок за рубежом.
Основным направлением экспорта является Россия, куда было поставлено 208 тонн чеснока. Для сравнения, в Польшу было экспортировано 60 тонн, в Кыргызскую Республику – 25 тонн, на Кипр – 14 тонн, в Туркменистан – 12 тонн, а в другие страны – всего 6 тонн. Таким образом, Россия является безусловным лидером по импорту узбекского чеснока, значительно опережая другие страны.
Увеличение экспорта чеснока в Россию подтверждает укрепление торговых связей между двумя странами и свидетельствует о высоком качестве узбекской продукции.