So’nggi paytlarda ijtimoiy muhandislik usullari va raqamli texnologiyalardan foydalangan holda banklarning mobil ilovalari orqali fuqarolar nomiga kreditlar berilganda onlayn kredit firibgarligi holatlari tez-tez uchrab turdi. Ko’pincha bunday kreditlar firibgarlar tomonidan kartadan kartaga o’tkazmalar (P2P) orqali beriladi. Joriy yilning o’tgan davrida 463 ta holatda 15 milliard so’mga yaqin zarar yetkazildi.
O’zbekistonda 2024-yil 1-noyabrdan 2025-yil 1-aprelgacha onlayn kreditlarni rasmiylashtirishda firibgarlikka qarshi kurashish uchun vaqtinchalik tartib amal qiladi. Endi mobil ilova orqali onlayn kredit olish uchun fuqarolar biometrik identifikatsiyadan o’tishlari kerak bo’ladi, bu esa kredit nomi berilgan shaxs tomonidan ariza topshirilganligiga ishonch hosil qiladi. Bundan tashqari, banklar fuqaroning kredit tarixini ikki bosqichda tekshiradilar: ariza topshirilgandan so’ng va kredit berishdan oldin. Agar biror kishi yomon kredit tarixiga ega bo’lsa yoki qarz yuki juda yuqori bo’lsa, bank kreditni rad etishi yoki boshqa miqdorni taklif qilishi mumkin.
Ilova orqali birinchi marta onlayn kredit olgan yoki yangi qurilmadan foydalanayotganlar uchun yangi chora-tadbirlar ham joriy etilmoqda. Boshqa hisobvaraqlarga o’tkazmalar, elektron hamyonlar yoki telefon raqamlarini to’ldirish va chet elga o’tkazmalar kabi operatsiyalar uchun kredit berilgandan keyin 48 soat ichida cheklovlar qo’yiladi.
Cheklovlarni olib tashlash uchun mijoz kredit firibgarlarning aralashuvisiz olinganligini tasdiqlashi kerak. Buni xabarda ko’rsatilgan raqamga qo’ng’iroq qilish orqali amalga oshirish mumkin, shundan so’ng bank qo’shimcha tekshiruv o’tkazadi. Agar 48 soat ichida kredit firibgarlar ta’siri ostida olinganligi aniqlansa, shartnoma bekor qilinadi va pul bankka qaytariladi.

ЦБ утвердил новый временный порядок по выдаче онлайн-кредитов
Чтобы предотвратить случаи мошенничества с онлайн-кредитами Центральный Банк (ЦБ) Узбекистана ввёл новые правила по их выдачи. Теперь банки будут проверять кредитную историю гражданина в два этапа.
В последнее время участились случаи мошенничества с онлайн-кредитами, когда на имя граждан оформляют кредиты через мобильные приложения банков, используя методы социальной инженерии и цифровые технологии. Часто такие кредиты присваиваются мошенниками через переводы с карты на карту (P2P). За прошедший период этого года в 463 случаях было нанесено ущерба на сумму около 15 млрд сумов.
В Узбекистане с 1 ноября 2024 года по 1 апреля 2025 года будет действовать временный порядок для борьбы с мошенничеством при оформлении онлайн-кредитов. Теперь, чтобы получить онлайн-кредит через мобильное приложение, граждане должны будут пройти биометрическую идентификацию, что позволит убедиться, что заявку подал именно тот человек, на чьё имя оформляется кредит. Кроме того, банки будут проверять кредитную историю гражданина в два этапа: сразу после подачи заявки и перед выдачей кредита. Если у человека плохая кредитная история или слишком высокая долговая нагрузка, банк может отказать в кредите или предложить другую сумму.
Также вводятся новые меры для тех, кто впервые получает онлайн-кредит через приложение или использует новое устройство. В течение 48 часов после выдачи кредита на такие операции, как переводы на другие счета, пополнение электронных кошельков или телефонных номеров, а также переводы за границу, будут наложены ограничения.
Чтобы снять ограничения, клиент должен подтвердить, что кредит был взят без вмешательства мошенников. Это можно сделать, позвонив по указанному в сообщении номеру, после чего банк проведёт дополнительную проверку. Если в течение 48 часов выяснится, что кредит был взят под влиянием мошенников, договор будет расторгнут, а деньги возвращены банку.