O’zbekiston Markaziy banki BCG a’zosi bo’ldi
Bazel maslahat guruhi (BCG) Bazel bank nazorati qo’mitasi (BCBS) huzurida tashkil etilgan va turli mamlakatlarning bank tizimi regulyatorlari o’rtasida tajriba va bilim almashish uchun muhim platforma bo’lib xizmat qiladi.
BCG a’zoligi O’zbekiston Markaziy bankiga (Markaziy bank) dunyoning yetakchi regulyatorlari bilan hamkorlik qilish uchun noyob imkoniyatlarni taqdim etadi. Bundan tashqari, Bazel guruhida ishtirok etish Markaziy bankka bank nazorati tizimini takomillashtirishga qaratilgan tadbirlar, seminarlar va muhokamalarda ishtirok etish imkonini beradi, ular doirasida dolzarb masalalar va amaliyotlar muhokama qilinadi.
Bundan tashqari, BCGGA a’zolik O’zbekiston Markaziy bankining xalqaro maydondagi obro’sini oshirishga yordam beradi va Bazel qo’mitasining tavsiyalari va tadqiqotlariga kirish imkonini beradi.

ЦБ Узбекистана стал членом BCG
Базельская консультативная группа (BCG) была создана при Базельском комитете по банковскому надзору (BCBS) и служит важной платформой для обмена опытом и знаниями между регуляторами банковской системы разных стран.
Членство в BCG предоставляет Центральному банку (ЦБ) Узбекистана уникальные возможности для взаимодействия с ведущими мировыми регуляторами. Кроме того, участие в Базельской группе позволит ЦБ участвовать в мероприятиях, семинарах и обсуждениях, направленных на совершенствование систем банковского надзора, в рамках которых обсуждаются актуальные вопросы и практики.
Помимо этого, членство в BCG способствует повышению авторитета ЦБ Узбекистана на международной арене и открывает доступ к рекомендациям и исследованиям Базельского комитета.