Toshkentda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha IV forum bo‘lib o‘tdi
Oliy Majlis Senatining Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi raisi Narimon Umarov IV Toshkent korrupsiyaga qarshi kurashish forumida ishtirok etdi. Tadbirda Finlyandiya, Gruziya, Qozog‘iston, Koreya, Litva, Malayziya, AQSH, Ozarbayjon, Xitoy, Tojikiston va Qirg‘izistonning korrupsiyaga qarshi kurashish idoralari vakillari ishtirok etdi.
Forum davomida O‘zbekiston korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha jahon reytinglarida o‘z o‘rnini yaxshilash ustida faol ish olib borayotgani ta’kidlandi. Xususan, Transparency International tashkilotining Korrupsiyani idrok etish indeksi va World Justice Project tashkilotining Huquq ustuvorligi indeksidagi ko‘rsatkichlar yaxshilandi. Davlat ma’lumotlarining ochiqligini oshirish bo‘yicha ishlar muhim yutuq bo‘ldi, bu Open Data Inventory reytingida ham o‘z aksini topdi.
O‘zbekistonda shaffoflik va jamoatchilik nazorati mexanizmlari rivojlanib borayotgani, bu esa korrupsiyaga qarshi kurashni kuchaytirishga xizmat qilayotgani alohida ta’kidlandi. O‘tgan yili mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashdagi xizmatlari uchun xalqaro mukofotni topshirish marosimi o‘tkazilgani O‘zbekistonning xalqaro maydondagi sa’y-harakatlari e’tirof etilganidan dalolat beradi. Bundan tashqari, Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha mintaqaviy platforma ishga tushirildi.

В Ташкенте прошёл IV антикоррупционный форум
Председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции Нариман Умаров принял участие в IV Ташкентском антикоррупционном форуме. На мероприятие собрались представители антикоррупционных ведомств Финляндии, Грузии, Казахстана, Кореи, Литвы, Малайзии, США, Азербайджана, Китая, Таджикистана и Кыргызстана.
Во время форума было отмечено, что Узбекистан активно работает над улучшением своих позиций в мировых рейтингах по борьбе с коррупцией. В частности, улучшились показатели в Индексе восприятия коррупции Transparency International и Индексе верховенства права World Justice Project. Важным достижением стала работа над повышением открытости государственных данных, что также отражено в рейтинге Open Data Inventory.
Особо подчёркивалось, что в Узбекистане развиваются механизмы прозрачности и общественного контроля, что способствует усилению борьбы с коррупцией. В прошлом году в стране состоялась церемония вручения Международной премии за заслуги в борьбе с коррупцией, что свидетельствует о признании усилий Узбекистана на международной арене. Кроме того, была запущена Региональная антикоррупционная платформа.