O‘zbekiston 2025-yilda AQSH bilan hamkorlikni mustahkamlashni rejalashtirmoqda
O‘zbekiston 2025-yilda Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan ikki tomonlama munosabatlarni bir qator muhim yo‘nalishlarda kengaytirmoqchi. Ustuvor vazifalar orasida AQSH yangi ma’muriyati bilan yaqin hamkorlik o‘rnatish va oliy darajadagi tashrifni uyushtirish bor.
Toshkent Kengaytirilgan strategik sheriklik bo‘yicha muloqotning birinchi bosqichiga mezbonlik qiladi, Samarqand esa C5+1 formatining 10 yilligiga bag‘ishlangan yubiley sammitini o‘tkazadi. Ushbu hamkorlik doirasida vazirlar darajasidagi uchrashuvlar va ishchi guruhlar yig‘ilishlarini o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
Parlamentlararo aloqalarni rivojlantirishga, jumladan AQSH Kongressi a’zolarining O‘zbekistonga tashriflariga alohida e’tibor qaratiladi. Shuningdek, respublikada savdo va investitsiya sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan biznes-forumlar, ko‘rgazmalar va boshqa tadbirlar o‘tkazish rejalashtirilgan.

Узбекистан планирует укрепить сотрудничество с США в 2025 году
В 2025 году Узбекистан намерен расширить двусторонние отношения с Соединенными Штатами Америки по ряду ключевых направлений. В числе приоритетов — установление тесного партнерства с новой администрацией США и организация визита на высшем уровне.
Ташкент станет площадкой для первого раунда Диалога по расширенному стратегическому партнерству, а Самарканд примет юбилейный саммит по случаю 10-летия формата C5+1. В рамках этого сотрудничества планируется проведение встреч на уровне министров и заседаний рабочих групп.
Особое внимание будет уделено развитию межпарламентских связей, включая визиты членов Конгресса США в Узбекистан. Также в республике запланированы бизнес-форумы, выставки и другие мероприятия, направленные на укрепление торгово-инвестиционного взаимодействия.