O‘zbekiston Prezidenti Malayziyaga rasmiy tashrif buyuradi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-5 fevral kunlari Bosh vazir Anvar Ibrohimning taklifiga binoan Malayziyaga rasmiy tashrif buyuradi. Tashrif doirasida Kuala-Lumpurda Malayziya hukumati rahbari bilan ikki tomonlama muzokaralar, Malayziyaning yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvlar, biznes-forumda ishtirok etish va boshqa bir qator tadbirlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Asosiy e’tibor savdo, investitsiyalar, innovatsiyalar, neft-kimyo, elektronika, “yashil” energetika, texnologik hamkorlik va “aqlli” qishloq xo‘jaligi sohalarida O‘zbekiston-Malayziya munosabatlarini rivojlantirishga qaratiladi. Shuningdek, tomonlar madaniy-gumanitar almashinuvni kengaytirish, xalqaro hamkorlik va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalarini muhokama qiladilar.
Sammit yakunida Qo‘shma bayonot va ikki mamlakat o‘rtasidagi har tomonlama sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan bir qator bitimlar imzolanishi kutilmoqda.
Malayziyaga tashrif arafasida bir qator muhim tadbirlar boshlangan. Yetakchi tahlil markazlari va tadqiqot tashkilotlari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tgan, O‘zbekistonning sayyohlik salohiyati va madaniy merosi taqdimotlari, shuningdek, ikki davlatning yetakchi oliy ta’lim muassasalari rektorlari forumi o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Президент Узбекистана посетит Малайзию с официальным визитом
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 4–5 февраля совершит официальный визит в Малайзию по приглашению Премьер-министра Анвара Ибрагима. В ходе визита в Куала-Лумпуре запланированы двусторонние переговоры с главой правительства Малайзии, встречи с руководителями ведущих малазийских компаний, участие в бизнес-форуме и ряде других мероприятий.
Основное внимание будет уделено развитию узбекско-малазийских отношений в сферах торговли, инвестиций, инноваций, нефтехимии, электроники, «зелёной» энергетики, технологической кооперации и «умного» сельского хозяйства. Также стороны обсудят вопросы расширения культурно-гуманитарного обмена, международного сотрудничества и актуальные аспекты региональной политики.
По итогам саммита ожидается подписание Совместного заявления и ряда соглашений, направленных на укрепление всестороннего партнёрства двух стран.
В преддверии визита в Малайзии уже стартовал ряд значимых мероприятий. Состоялась встреча ведущих аналитических центров и исследовательских структур, запланированы презентации туристического потенциала и культурного наследия Узбекистана, а также форум ректоров ведущих вузов двух государств.