O‘zbekiston va Misr Afg‘oniston masalasida hamkorlikni muhokama qildi
8-yanvar kuni Toshkentda O‘zbekiston Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Misrning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Tamer Fathi Abdussal Hammad bilan uchrashdi.
Muzokaralar davomida asosiy e’tibor Afg‘onistondagi joriy vaziyat va shu yo‘nalishda O‘zbekiston-Misr hamkorligini mustahkamlash istiqbollarini muhokama qilishga qaratildi. Ikki tomonlama tashabbuslar bilan bir qatorda, xalqaro tuzilmalar doirasidagi hamkorlik masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Misr elchisi O‘zbekistonning Afg‘oniston bo‘yicha yagona mintaqaviy pozitsiyani shakllantirish borasidagi sa’y-harakatlarining ahamiyatini ta’kidladi. Toshkentning mamlakatda uzoq muddatli tinchlik va barqarorlikni o‘rnatishga qaratilgan tashabbuslariga alohida e’tibor berildi.

Узбекистан и Египет обсудили сотрудничество по Афганистану
8 января в Ташкенте состоялась встреча Специального представителя Президента Узбекистана по Афганистану Исматуллы Иргашева с Чрезвычайным и Полномочным Послом Египта в Узбекистане Тамером Фатхи Абдуссалом Хаммадом.
Основное внимание в ходе переговоров было уделено обсуждению текущей ситуации в Афганистане и перспективам укрепления узбекско-египетского взаимодействия в этом направлении. Рассматривались как двусторонние инициативы, так и сотрудничество в рамках международных структур.
Посол Египта отметил значимость усилий Узбекистана, направленных на формирование единой региональной позиции по Афганистану. Особое внимание было уделено инициативам Ташкента, направленным на установление долгосрочного мира и стабильности в стране.