O‘zbekiston tadbirkorlari ishi yengillashtiriladi va litsenziyalar qisqartiriladi
O‘zbekistonda biznes uchun litsenziyalar va ruxsat berish tartib-taomillari sonini sezilarli darajada kamaytiradigan qonun loyihasi ko‘rib chiqilmoqda. Deputatlar tadbirkorlik faoliyatini yuritishni soddalashtirish va sarmoyadorlar uchun yanada qulay sharoit yaratishga qaratilgan tashabbusni birinchi o‘qishda ma’qulladilar.
Hujjat 12 turdagi litsenziya, ruxsatnoma va xabarnomalarni bekor qilishni, shuningdek, ayrim tartib-taomillarni xabardor qilish tartibiga o‘tkazishni nazarda tutadi. Sohani tartibga soluvchi uchta kodeks va beshta qonunni o‘zgartirish bo‘yicha takliflar kiritildi. Bundan tashqari, bojxona tashuvchilari reyestriga kiritish uchun zarur bo‘lgan hujjatlar Bojxona kodeksidan chiqarib tashlanmoqda.
Asosiy yangiliklardan biri litsenziya va ruxsatnoma olish uchun arizalarni Davlat xizmatlari markazlari orqali topshirish imkoniyati bo‘ladi. Bu tadbirkorlarga ortiqcha byurokratik to‘siqlardan qutulish va vaqtni tejash imkonini beradi.
Qo‘shimcha ravishda shunday mexanizm joriy etilmoqdaki, unga ko‘ra huquqbuzarlar jarimaning 50 foizini 15 kun ichida yoki 70 foizini 30 kun ichida ixtiyoriy ravishda to‘lasa, jarimaning qolgan qismidan ozod etilishiga umid qilishlari mumkin. Agar shu paytda tadbirkor litsenziya yoki ruxsatnoma olish uchun ariza bersa, jarima butunlay bekor qilinadi.

Предпринимателям Узбекистана упростят работу и сократят лицензии
В Узбекистане рассматривают законопроект, который значительно сократит количество лицензий и разрешительных процедур для бизнеса. В первом чтении депутаты поддержали инициативу, направленную на упрощение ведения предпринимательской деятельности и создание более благоприятных условий для инвесторов.
Документ предусматривает отмену 12 видов лицензий, разрешений и уведомлений, а также перевод части процедур в уведомительный порядок. Внесены предложения по изменению трех кодексов и пяти законов, регулирующих эту сферу. Кроме того, необходимые документы для включения в реестр таможенных перевозчиков исключаются из Таможенного кодекса.
Одним из ключевых нововведений станет возможность подачи заявлений о лицензировании и разрешениях через Центры государственных услуг. Это позволит предпринимателям избежать лишних бюрократических барьеров и сэкономить время.
Дополнительно вводится механизм, согласно которому при добровольной уплате 50% штрафа в течение 15 дней или 70% в течение 30 дней нарушители смогут рассчитывать на освобождение от оставшейся суммы штрафа. Если при этом предприниматель подаст заявление на лицензию или разрешение, штраф полностью аннулируется.