Tadbirkorlarga vaqtincha soliq imtiyozlari beriladi
O‘zbekistonda tadbirkorlar tomonidan belgilangan limitlardan ortiqcha iste’mol qilingan elektr energiyasi va tabiiy gaz uchun qo‘shimcha to‘lovlar 10 barobar kamaytiriladi. Bundan tashqari, Prezidentning yangi Farmoni tadbirkorlar bilan bo‘lib o‘tgan to‘rtinchi ochiq muloqotda ko‘tarilgan vazifalarni bajarishga qaratilgan.
2024-yil 1-noyabrdan boshlab barcha tijorat banklari va mikro-moliya tashkilotlari kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash dasturlarida ishtirok etadi. Ular o‘z mablag‘lari hisobidan garovsiz mikrokredit miqdorini 300 million so‘mgacha oshirishga ruxsat oladi. Shuningdek, tadbirkorlar uchun elektr energiyasi va gaz uchun oldindan to‘lov qilishda qulayliklar yaratiladi, ularning iste’mol limitlari oshiriladi va bu limitlardan oshib ketilgani uchun to‘lovlar kamaytiriladi.
2025-yil 1-yanvardan boshlab uch yil muddatga umumiy ovqatlanish korxonalari uchun foyda solig‘i stavkasi ikki baravar kamaytiriladi. Tur operatorlari, mehmonxonalar va umumiy ovqatlanish korxonalari uchun byudjetdan to‘langan QQSning bir qismini qaytarish tizimi joriy etiladi. Masalan, agar bunday korxonalarning naqdsiz tovar aylanmasi 60% dan oshsa, ularga to‘langan QQSning 40% qaytariladi.
Bundan tashqari, 2025-yil 1-yanvardan boshlab korxonalar faoliyati faqat maxsus reyestrga kiritilgan omillar asosida to‘xtatilishi mumkin bo‘ladi. Shuningdek, tadbirkorlarning faoliyatidagi xavflarni baholash uchun “Risk-tahlil” elektron tizimi joriy etiladi.

Предпринимателям временно снизят налоги
В Узбекистане в 10 раз будет снижена доплата за электроэнергию и природный газ, потребляемые предпринимателями сверх установленных лимитов. Помимо этого, новый Указ Президента направлен на выполнение задач, озвученных в ходе четвёртого открытого диалога с предпринимателями.
С 1 ноября 2024 года все коммерческие банки и микрофинансовые организации будут участвовать в программах поддержки малого и среднего бизнеса. Им будет разрешено увеличивать размер беззалоговых микрокредитов до 300 млн сумов за счёт собственных средств. Также будут созданы удобства для предпринимателей при предоплате за электроэнергию и газ, повышены договорные лимиты на их потребление, а доплаты за превышение этих лимитов будут уменьшены.
С 1 января 2025 года на три года вдвое снизится ставка налога на прибыль для предприятий общественного питания. Для туроператоров, гостиниц и предприятий общественного питания будет введена система возврата части уплаченного НДС из бюджета. Например, если безналичный товарооборот таких предприятий превысит 60%, то им будет возвращаться 40% от уплаченной суммы НДС.
Кроме того, с 1 января 2025 года приостановление деятельности предприятий будет возможно только на основании факторов, включённых в специальный реестр. Также будет внедрена электронная система «Риск-анализ» для оценки рисков в деятельности предпринимателей.