O‘zbekistonda parranda go‘shti va tuxum ishlab chiqarish ko‘paytiriladi
O‘zbekiston 2025-yilga kelib parranda go‘shti ishlab chiqarishni 1 million tonnaga, tuxum ishlab chiqarishni esa 10,5 milliard donaga yetkazishni rejalashtirmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev parrandachilikni rivojlantirish va yaylovlardan oqilona foydalanishga bag‘ishlangan yig‘ilishda ushbu maqsadlarga erishish uchun keng ko‘lamli tashabbuslarni tasdiqladi.
Parrandachilik mahsulotlari eksportini 180 million dollarga yetkazishga alohida e’tibor qaratildi. Go‘sht yo‘nalishidagi parrandalar seleksiyasini tashkil etish hamda bu amaliyotni tuxum yo‘nalishidagi parrandachilikka kengaytirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Andijon, Namangan, Samarqand va Xorazm viloyatlarida “Yetti xazina” loyihasi kabi muvaffaqiyatli kooperatsiya modellari allaqachon mavjud bo‘lib, bunda aholi emlangan parranda, qafas va ozuqa oladi, ishlab chiqarilgan tuxumlar esa korxona tomonidan sotib olinadi.
Parrandachilikni rivojlantirish uchun 50 million dollar ajratildi. Faoliyatini to‘xtatgan yoki past quvvatda ishlayotgan korxonalar tiklanishi uchun moliyaviy yordam oladi.
Yaylovlardan foydalanish sohasida ham katta ishlar rejalashtirilgan, chunki ularning deyarli yarmi hozirda foydalanilmayapti. “E-yaylov” elektron xaritasi yaratiladi, u yerlarning chorvachilik, ekinzor yoki geologiya-qidiruv maqsadlarini aniq belgilash imkonini beradi. Yirik yaylovli yettita hududda ixtisoslashgan xo‘jaliklar tashkil etilib, yerlar kimoshdi savdosi orqali 30 yilga ijaraga beriladi.
Yaylovlar yemirilishining oldini olish maqsadida yangi quduqlar qazish va o‘simliklar urug‘chiligini rivojlantirish rejalashtirilgan. Joriy yilning o‘zida 500 ming gektar maydonda 1 million qo‘yni tartibli ravishda boqish bo‘yicha tajriba loyihasi boshlanadi.

В Узбекистане увеличат производство мяса птицы и яиц
В 2025 году Узбекистан планирует довести производство мяса птицы до 1 млн тонн, а яиц — до 10,5 млрд штук. На совещании, посвящённом развитию птицеводства и рациональному использованию пастбищ, президент Шавкат Мирзиёев утвердил масштабные инициативы для достижения этих целей.
Особое внимание уделено увеличению экспорта продукции птицеводства, который должен достичь $180 млн. Ведётся работа по организации селекции птиц мясного направления, а также расширению этой практики на яичное птицеводство. В Андижанской, Наманганской, Самаркандской и Хорезмской областях уже действуют успешные кооперативные модели, такие как проект «Етти хазина», где население получает вакцинированную птицу, клетки и корм, а произведённые яйца закупаются предприятием.
На развитие птицеводства выделено $50 млн. Предприятия, прекратившие деятельность или работающие на пониженной мощности, получат финансовую поддержку для восстановления.
Большая работа запланирована и в сфере использования пастбищ, почти половина которых сейчас остаётся неиспользованной. Будет создана электронная карта «E-yaylov», которая позволит чётко определить назначение земель — для животноводства, посевов или геологоразведки. В семи регионах с крупными пастбищами создадут специализированные хозяйства, а земли передадут в аренду на 30 лет через аукционы.
Для предотвращения деградации пастбищ запланировано создание новых скважин и развитие семеноводства растений. Уже в этом году начнётся пилотный проект по упорядоченному выпасу 1 миллиона овец на территории 500 тысяч гектаров.