O‘zbekiston Prezidenti Jahon savdo tashkiloti rahbari bilan uchrashdi
Shavkat Mirziyoyev Jahon savdo tashkiloti (JST) bosh direktori Ngozi Okonjo-Ivealoga bilan uchrashuv o‘tkazdi, unda mamlakatning JSTga a’zo bo‘lishi uchun zarur bo‘lgan qadamlar muhokama qilindi.
Mirziyoyev Ishchi guruhining majlislarining ijobiy o‘tishini va tashkilot a’zolari bilan muzokaralar dinamikasini ta’kidlab, erishilgan natijalarga mamnunligini izhor etdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston milliy qonunchiligini JST me’yorlariga moslashtirish ishlari davom etayotgani, jumladan, eksport subsidiyalarini bekor qilish masalalari alohida ko‘rib chiqildi. Shuningdek, xalqaro savdo masalalariga tayyorlovchi mutaxassislarni malakasini oshirishga katta e’tibor berilmoqda.
Mirziyoyev va Okonjo-Iveala muzokaralar yakunlanishi va O‘zbekistonning tashkilotga yaqin yillarda a’zo bo‘lishini qo‘llab-quvvatlash uchun zarur choralar haqida fikr almashdilar.

Президент Узбекистана встретился с главой ВТО
Шавкат Мирзиёев провёл встречу с генеральным директором Всемирной торговой организации (ВТО) Нгози Оконджо-Ивеалой, на которой обсудили шаги, необходимые для вступления страны в ВТО.
Мирзиёев отметил положительный ход заседаний Рабочей группы и динамику переговоров с членами организации, выражая удовлетворение достигнутыми результатами.
В ходе работы Узбекистан активно приводит национальное законодательство в соответствие с нормами ВТО, включая отмену экспортных субсидий. Важное внимание уделяется также повышению квалификации специалистов, чтобы лучше подготовить их к вопросам международной торговли.
Мирзиёев и Оконджо-Ивеала обменялись мнениями о мерах, которые могут поддержать завершение переговоров, чтобы Узбекистан мог вступить в организацию в ближайшие годы.