Toshkentda xalqaro kasaba uyushmalari konferensiyasi o‘tkazildi
Toshkentda “Yangi ijtimoiy shartnoma: Yevropa va Markaziy Osiyo kasaba uyushmalari nuqtai nazari” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbir O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi va Xalqaro mehnat tashkiloti (XMT) tomonidan tashkil etildi.
Konferensiyada O‘zbekiston Oliy Majlisi Senati raisi Tanzila Narbayeva ishtirok etdi. U ijtimoiy shartnomaning zamonaviy standartlarga mos ravishda ishlab chiqilishi va joriy etilishi ijtimoiy-iqtisodiy siyosat samaradorligini oshirishga va munosib mehnat prinsipini amalga oshirishga hissa qo‘shishini ta’kidladi.
Tadbirda ijtimoiy shartnomalarni amalga oshirish uchun javobgar institutlarda islohotlar zarurligi alohida ta’kidlandi. Tadbir ishtirokchilari, munosib mehnat va ijtimoiy adolat har qanday shartnomalarning asosiy tamoyillari bo‘lishi kerakligini aytib o‘tishdi, bu esa odamlarning yashash va ish sharoitlarini yaxshilashga qaratilgan.
Konferensiyada ijtimoiy, iqtisodiy va ekologik masalalar hamda ijtimoiy shartnomalarni yaratishda ularning hisobga olinishi muhimligi haqida so‘z yuritildi. Ishtirokchilar bu masalalar ish beruvchilar, hukumatlar va parlamentlar uchun ustuvor bo‘lishi, shuningdek, mehnat huquqlari va ijtimoiy mas’uliyat sohasidagi kelajakdagi hamkorlik uchun asos bo‘lishi kerak degan fikrga keldilar.

В Ташкенте прошла международная конференция профсоюзов
В Ташкенте состоялась международная конференция на тему «Новый общественный договор: взгляд профсоюзов Европы и Центральной Азии», организованная Федерацией профсоюзов Узбекистана совместно с Международной организацией труда (МОТ).
В конференции приняла участие Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева. Она подчеркнула, что разработка и внедрение общественного договора, который соответствует современным стандартам, будет способствовать повышению эффективности социально-экономической политики и реализации принципа достойного труда.
Особое внимание было уделено необходимости реформ в институтах, которые отвечают за реализацию общественных договоров. Участники мероприятия отметили, что достойный труд и социальная справедливость должны стать основными принципами любых договоров, направленных на улучшение условий жизни и работы людей.
Конференция также затронула важность учета социальных, экономических и экологических проблем при создании общественных договоров. Участники пришли к единому мнению, что эти вопросы должны быть в приоритете для работодателей, правительств и парламентов, а также служить основой для дальнейшего сотрудничества в сфере трудовых прав и социальной ответственности.