O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti JICA bilan keng qamrovli hamkorlikni rivojlantirish tarafdori ekanligini bildirdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) rahbari Akihiko Tanaka boshchiligidagi Yaponiya delegatsiyasi bilan muzokaralar o‘tkazdi. 21-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuv mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy va moliyaviy-texnik hamkorlikni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.
Shavkat Mirziyoyev Yangi O‘zbekistonni rivojlantirishga qaratilgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlashda JICAning strategik ahamiyatini ta’kidlab o‘tdi. Hozirgi kunda qo‘shma loyihalar energetika, transport, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash va ta’lim kabi asosiy sohalarni qamrab olgan bo‘lib, umumiy tashabbuslar hajmi 8 milliard AQSh dollaridan oshib ketdi.
Toshkentda Respublika ixtisoslashtirilgan nevrologiya va insult ilmiy-amaliy tibbiyot markazini qurish va jihozlash to‘g‘risidagi bitimning imzolanishi muhim voqealardan biri bo‘ldi.
Uchrashuvda yapon investorlari uchun maxsus iqtisodiy zona tashkil etish, Yaponiya universitetini ochish va kasb-hunar ta’limi sohasidagi hamkorlikni kuchaytirish rejalari ham muhokama qilindi. Prezident qo‘shma loyihalarni amalga oshirishning yangi mexanizmlarini joriy etish, jumladan, ‘yo‘l xaritasi‘ni ishlab chiqish g‘oyasini qo‘llab-quvvatladi.
So‘nggi yillarda JICA ko‘magida 2,5 mingdan ortiq o‘zbekistonlik mutaxassis Yaponiyada ta’lim oldi va malaka oshirdi. Yaponiyalik ko‘ngillilar ijtimoiy va gumanitar tashabbuslarda faol ishtirok etayotgan O‘zbekiston-Yaponiya inson resurslarini rivojlantirish markazi hamda Yoshlar innovatsiya markazi muhim rol o‘ynamoqda.

Президент Республики Узбекистан выступил за развитие полномасштабного партнерства с JICA
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провёл переговоры с делегацией Японии, возглавляемой президентом Японского агентства международного сотрудничества (JICA) Акихико Танакой. Встреча, состоявшаяся 21 января, стала важным шагом в укреплении экономического и финансово-технического партнёрства между странами.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул стратегическое значение JICA в поддержке реформ, направленных на развитие Нового Узбекистана. В настоящее время совместные проекты охватывают ключевые сферы, такие как энергетика, транспорт, сельское хозяйство, здравоохранение и образование, а общий портфель инициатив превышает $8 млрд.
Одним из знаковых событий стало подписание соглашения о строительстве и оснащении Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра неврологии и инсульта в Ташкенте.
На встрече также обсуждались планы по созданию специальной экономической зоны для японских инвесторов, открытию Японского университета и усилению партнёрства в профессиональном образовании. Президент поддержал идею внедрения новых механизмов реализации совместных проектов, включая разработку «дорожной карты».
За последние годы более 2,5 тысяч узбекских специалистов прошли обучение и стажировку в Японии благодаря поддержке JICA. Важную роль играют Узбекско-японский центр развития человеческих ресурсов и Молодёжный центр инноваций, где волонтёры из Японии активно участвуют в социальных и гуманитарных инициативах.