O‘zbekiston oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarishini ko‘paytirdi va eksportni kuchaytirdi
O‘zbekiston 2024-yilda oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarishda sezilarli o‘sishga erishdi. Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, mahsulot hajmi 103,7 trillion so‘mni tashkil etib, bu o‘tgan yilga nisbatan 57,8 foiz ko‘pdir.
Oziq-ovqat mahsulotlari eksporti ham ijobiy dinamika ko‘rsatib, 2,1 milliard dollarga yetdi. Bu 2023-yilga nisbatan 22,4 foiz yuqoridir. Hukumat qishloq xo‘jaligi va chorvachilikni rivojlantirishga e’tibor qaratgan holda, oziq-ovqat tarmog‘ini kuchaytirishni davom ettirmoqda.
Joriy yilda 1 million tonna parranda go‘shti va 10,5 milliard dona tuxum ishlab chiqarish rejalashtirilmoqda. Ushbu mahsulotlarni faol eksport qilish va ulardan keladigan umumiy daromadni 180 million dollarga yetkazish ko‘zda tutilgan. Shuningdek, 1,3 mingdan ortiq yangi chorvachilik korxonalarini ishga tushirish kutilmoqda.
Boshqa muhim tashabbuslar qatorida yaylovlar barpo etish va keyinchalik ularni onlayn-auksionlar orqali ijaraga berish rejalashtirilgan. Parrandachilik tarmog‘ini rivojlantirish uchun yangi loyihalarni ishga tushirish va ishlab chiqarishni modernizatsiya qilishga 50 million dollar yo‘naltirish mo‘ljallangan.

Узбекистан увеличил производство продуктов питания и усилил экспорт
В 2024 году Узбекистан добился значительного роста в производстве продуктов питания. По данным Статистического агентства, объём продукции составил 103,7 трлн сумов, что на 57,8% превышает показатели предыдущего года.
Экспорт продуктов питания также показал положительную динамику, достигнув $2,1 млрд. По сравнению с 2023 годом это на 22,4% больше. Правительство продолжает усиливать продовольственную отрасль, делая акцент на развитии сельского хозяйства и животноводства.
В планах на текущий год стоит выпуск 1 млн тонн мяса птицы и 10,5 млрд яиц. Эти позиции планируется активно экспортировать, увеличив их общий доход до $180 млн. Также ожидается запуск более 1,3 тыс. новых животноводческих предприятий.
Среди других важных инициатив — создание пастбищ с последующей сдачей их в аренду через онлайн-аукционы. Для развития птицеводческой отрасли предусмотрено выделение $50 млн, которые будут направлены на запуск новых проектов и модернизацию производства.