O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 30 foizga oshdi
Yaqinda Toshkentda Rossiya va O’zbekiston hukumatlari rahbarlari darajasida Qo’shma komissiyaning beshinchi yig’ilishi bo’lib o’tdi, unda Rossiya federatsiyasi bosh vaziri Mixail Mishustin ishtirok etdi. Uchrashuv ikki mamlakatning iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash va o’zaro savdo hajmini oshirish istagini tasdiqladi.
Asosiy natijalardan biri O’zbekiston va Rossiya o’rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini 30 milliard dollarga yetkazish bo’yicha ulkan maqsadni tasdiqlash bo’ldi. Hozirgi vaqtda ikki mamlakat aylanmasi o’sishda davom etmoqda, so’nggi yetti oy ichida u 30 foizga o’sdi.
O’zbekiston va Rossiya yuqori qo’shimcha qiymatga ega mahsulotlarga alohida e’tibor qaratib, o’zaro ta’minot tarkibini o’zgartirish bo’yicha faol ish olib bormoqda. O’zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov kooperatsiya va import o’rnini bosish loyihalari bo’yicha hamkorlikni davom ettirish muhimligini ta’kidladi. Hozirgi vaqtda O’zbekistonda Rossiya kapitali ishtirokidagi uch mingdan ortiq korxona faoliyat ko’rsatmoqda va qo’shma loyihalarning umumiy portfeli allaqachon 60 milliard dollardan oshdi.
O’zbekiston va Rossiya o’rtasidagi mintaqaviy hamkorlik jadal rivojlanmoqda. Birgina shu yilning o’zida ikki mamlakat mintaqalaridan 100 dan ortiq delegatsiyalar o’zaro tashrif buyurishi rejalashtirilgan. Bunday faol ish yangi iqtisodiy loyihalarni rivojlantirishga va barcha darajadagi aloqalarni mustahkamlashga yordam beradi.

Товарооборот между Узбекистаном и Россией увеличился на 30%
В Ташкенте состоялось пятое заседание Совместной комиссии на уровне глав правительств России и Узбекистана, в котором принял участие премьер-министр Российской Федерации Михаил Мишустин. Встреча подтвердила стремление обеих стран к укреплению экономического сотрудничества и увеличению объёмов взаимной торговли.
Одним из ключевых результатов стало подтверждение амбициозной цели – довести объёмы товарооборота между Узбекистаном и Россией до 30 млрд долларов. В настоящее время товарооборот двух стран продолжает расти, за последние семь месяцев он увеличился на 30%.
Узбекистан и Россия активно работают над изменением структуры взаимных поставок, уделяя особое внимание продукции с высокой добавленной стоимостью. Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов подчеркнул, что важно продолжать совместную работу по проектам кооперации и импортозамещения. На данный момент в Узбекистане функционируют более трёх тысяч предприятий с участием российского капитала, а общий портфель совместных проектов уже превысил 60 млрд долларов.
Региональное взаимодействие между Узбекистаном и Россией продолжает набирать обороты. Только в этом году запланировано более 100 взаимных визитов делегаций из регионов двух стран. Подобная активная работа помогает развивать новые экономические проекты и укреплять связи на всех уровнях.