Shavkat Mirziyoyev va Olaf Sholts ishbilarmon doiralar vakillari bilan uchrashuv o'tkazdilar
Samarqandda O’zbekiston Prezidenti va Germaniya kansleri ikki mamlakatning yetakchi kompaniyalari va banklari vakillari bilan uchrashuv o’tkazdi. Uchrashuvda KNAUF, Siemens Energy, Linde Group kompaniyalari vakillari, shuningdek, KfW Development Bank va AKA Bank kabi banklar ishtirok etdi.
Shavkat Mirziyoyev uchrashuv ishtirokchilarini qutlar ekan, uni Samarqandda o’tkazishning muhimligini ta’kidlab, tarixiy aloqa va hamkorlikning yangi bosqichini ramziy qildi. O’z nutqi davomida u O’zbekiston iqtisodiyotini yanada o’zgartirish uchun asos yaratgan oliy darajadagi muzokaralar natijalarini yuqori baholadi.
Tadbirda hamkorlikning ustuvor yo’nalishlarini muhokama qilishga e’tibor qaratildi. Ular orasida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, ayniqsa “yashil energetika”, kimyo sanoati va vodorod ishlab chiqarish kabi sohalarda. Mirziyoyev, shuningdek, Germaniya kompaniyalarining O’zbekiston mineral resurslarini ishlab chiqish va ularni keyinchalik eksport qilish uchun chuqur qayta ishlashda ishtirok etish istiqbollarini ta’kidladi. Infratuzilmani, shu jumladan energetika, transport va kommunal tizimlarni modernizatsiya qilishga alohida e’tibor qaratildi.
Olaf Sholts o’z nutqida birgalikda ishlashning keyingi muvaffaqiyatlariga ishonch bildirdi va mavjud ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash muhimligini ta’kidladi. Shuningdek, u nemis kompaniyalarini investitsiya loyihalarida faolroq ishtirok etishga va O’zbekistonni rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslarni qo’llab-quvvatlashga chaqirdi.

Шавкат Мирзиёев и Олаф Шольц провели встречу с представителями деловых кругов
В Самарканде Президент Узбекистана и Канцлер Германии провели встречу с представителями ведущих компаний и банков двух стран. На встрече присутствовали представители компаний KNAUF, Siemens Energy, Linde Group, а также банки, включая KfW Development Bank и AKA Bank.
Шавкат Мирзиёев, приветствуя участников встречи, отметил значимость её проведения в Самарканде, символизируя историческую связь и новый виток сотрудничества. В ходе своего выступления он высоко оценил результаты переговоров на высшем уровне, прошедших накануне, которые заложили основу для дальнейшей трансформации экономики Узбекистана.
Основное внимание на мероприятии уделили обсуждению приоритетных направлений сотрудничества. Среди них — развитие промышленной кооперации, особенно в таких областях, как «зелёная энергетика», химическая промышленность и производство водорода. Мирзиёев также подчеркнул перспективы участия немецких компаний в разработке минеральных ресурсов Узбекистана и их глубокой переработке для последующего экспорта. Особый акцент был сделан на модернизации инфраструктуры, включая энергетику, транспорт и коммунальные системы.
Олаф Шольц в своём выступлении выразил уверенность в дальнейших успехах совместной работы и подчеркнул важность укрепления существующих деловых связей. Он также призвал немецкие компании активнее участвовать в инвестиционных проектах и поддерживать инициативы, направленные на развитие Узбекистана.