O‘zbekistonda Yuqori Pskom GESi qurilishi boshlanadi
2025-yil 10-martda O‘zbekistonda Markaziy Osiyodagi birinchi Yuqori Pskom gidroelektr stansiyasining qurilishi boshlanadi. Ushbu loyiha ekologik toza energetikani rivojlantirish va mamlakatning milliy energetika tizimini mustahkamlashda muhim qadam bo‘ladi.
Loyiha Xitoyning “China Southern Power Grid International (HK) Co. Ltd.” kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Tayyorgarlik ishlari yakunlandi va tomonlar yana bir muhim inshoot — 2025-yilda qurilishi rejalashtirilgan Xo‘jakent GESini birgalikda ishlab chiqish to‘g‘risida kelishuv imzoladilar.

В Узбекистане начнётся строительство Верхне-Пскемской ГЭС
10 марта 2025 года в Узбекистане стартует строительство Верхне-Пскемской гидроэлектростанции — первой в Центральной Азии. Этот проект станет важным шагом в развитии экологически чистой энергетики и укреплении национальной энергосистемы страны.
Реализация проекта осуществляется в партнёрстве с компанией China Southern Power Grid International (HK) Co. Ltd. Подготовительные работы завершены, и стороны подписали соглашение о совместной разработке ещё одного важного объекта — Ходжакентской ГЭС, строительство которой также намечено на 2025 год.