O'zbekiston mintaqaning elektr energetikasi markaziga aylanadi
Shavkat Mirziyoyev raisligida elektrotexnika sohasini rivojlantirish masalalariga bag’ishlangan videoselektor yig’ilishi bo’lib o’tdi. Ushbu sohada ishlab chiqarish, eksport va investitsiyalarning ko’payishi muhokama markazida bo’ldi.
Yig’ilishda korxonalar o’rtasida qayta ishlash va kooperatsiyaning past darajasi muhokama qilindi. Texnoparklar tegishli tarmoqlar korxonalari bilan sanoat kooperatsiyasi asosida rivojlanishi to’g’risida qaror qabul qilindi. Ohangaron, Farg’ona, qarshi va Urganch shaharlarida ushbu maqsadlar uchun o’n gektargacha maydon ajratiladi. Korxonalarga soliq imtiyozlari, shuningdek sanoat ipotekasi asosida binolar beriladi.
Prezidentning ta’kidlashicha, maishiy texnika ishlab chiqarish bilan cheklanib qolmaslik, balki energetika, qurilish, suv xo’jaligi va avtomobilsozlik sohasidagi talabga e’tibor qaratish lozim. Mahalliy mahsulotlarning davlat investitsiya dasturlari va yirik loyihalaridagi ulushini oshirish rejalashtirilgan. Vazirliklar va sanoat tarmoqlari mahalliy korxonalarga mahsulot sifatini yaxshilash va xalqaro standartlarga javob berishda yordam berishi kerak.
O’zbekistonni mintaqaviy elektrotexnika markaziga aylantirish ham ko’rib chiqildi. “O’zeltexsanoat” uyushmasi sohaning barcha tadbirkorlari bilan faol hamkorlik qilishi kerak. U talab qilinadigan tovarlarni aniqlaydi, loyihalarni ishlab chiqadi, standartlarni joriy etishga va sertifikatlar olishga yordam beradi, shuningdek universitet va texnik maktablarda mutaxassislarni tayyorlaydi. Bundan tashqari, assotsiatsiyaning yangi a’zolari ikki yil davomida badal to’lashlari shart emas, aylanmasi o’n milliard so’mdan kam bo’lgan korxonalar esa umuman undirilmaydi. “Eltex Lab” laboratoriyasida mahsulot sinovi bepul bo’ladi.

Узбекистан превратится в электроэнергетический центр региона
Под председательством Шавката Мирзиёева прошло видеоселекторное совещание, посвященное вопросам развития электротехнической отрасли. В центре обсуждения были увеличение объемов производства, экспорта и инвестиций в эту сферу.
На совещании обсудили низкий уровень переработки и кооперации между предприятиями. Решено, что технопарки будут развиваться на основе промышленной кооперации с предприятиями смежных отраслей. В Ахангаране, Фергане, Карши и Ургенче для этих целей будет выделено до десяти гектаров площадей. Предприятиям будут предоставлены налоговые льготы, а также здания на условиях промышленной ипотеки.
Президент отметил, что важно не ограничиваться выпуском бытовой техники, а обратить внимание на спрос в энергетике, строительстве, водном хозяйстве и автомобилестроении. Планируется увеличить долю отечественной продукции в государственных инвестиционных программах и крупных проектах. Министерства и отрасли должны помочь местным предприятиям улучшить качество продукции и соответствовать международным стандартам.
Также рассматривалось превращение Узбекистана в региональный хаб электротехники. Ассоциация «Узэлтехсаноат» должна активнее сотрудничать со всеми предпринимателями отрасли. Она будет выявлять востребованные товары, разрабатывать проекты, помогать внедрять стандарты и получать сертификаты, а также готовить специалистов в вузах и техникумах. Кроме того, новым членам ассоциации в течение двух лет не нужно будет платить взносы, а предприятиям с оборотом менее десяти млрд сумов они не будут взиматься вовсе. Испытание продукции в лаборатории «Eltex Lab» станет бесплатным.