O‘zbekiston Markaziy banki raisi o‘rinbosarining yangi nomzodi e’lon qilindi
Shavkat Mirziyoyev Abror Olimovni Markaziy bank raisi o‘rinbosari lavozimiga tayinladi. Unga xalqaro hamkorlik, valyutani tartibga solish va xalqaro zaxiralarni boshqarish masalalarini nazorat qilish vazifasi topshirildi.
Shuningdek, Olimov qimmatbaho metallar bilan ishlash, Respublika valyuta birjasining operatsion faoliyatini olib borish va muvofiqlashtirish uchun javobgar bo‘ladi. Tayinlanishidan oldin u Markaziy bankning Valyutani tartibga solish va to‘lov balansi departamenti direktori lavozimida ishlab kelgan.
Olimov 1988 yilda tug‘ilgan va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida ta’lim olgan bo‘lib, u yerda bakalavr va magistr darajalarini qo‘lga kiritgan. 2020 yilda Yaponiyaning Xitotsubashi universitetida ham magistrlik darajasini olgan. U bank tizimida ishlagan yillari davomida 10 yillik tajriba to‘plagan.

Представлен новый заместитель председателя Центрального банка Узбекистана
Шавкат Мирзиёев назначил Аброра Олимова заместителем Председателя Центрального банка. Ему поручено курировать вопросы международного сотрудничества, валютного регулирования и управления международными резервами.
Кроме того, Олимов будет отвечать за работу с драгоценными металлами, операционную деятельность и координацию Республиканской Валютной биржи. До своего назначения он занимал пост директора Департамента валютного регулирования и платёжного баланса в Центральном банке.
Олимов родился в 1988 году и получил образование в Университете мировой экономики и дипломатии, где защитил степень бакалавра и магистра. В 2020 году он также получил магистерскую степень в университете Хитотсубаши в Японии. За годы работы в банковской системе он накопил 10-летний опыт.