O‘zbekiston va YETTB barqaror transport infratuzilmasi loyihalarini muhokama qildi
O‘zbekistonda Transport vazirining birinchi o‘rinbosari Mamanbiy Omar Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YETTB) delegatsiyasi bilan uchrashdi. Delegatsiyaga Yevrosiyo infratuzilmasi direktori Yekaterina Miroshnik boshchilik qildi.
Uchrashuvda Samarqand viloyati uchun elektrobuslar xarid qilish loyihasining birinchi bosqichi yakunlangani ta’kidlandi, shuningdek, viloyatga yana 250 ta elektrobus yetkazib berish bo‘yicha ikkinchi bosqich rejalari ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, ekologik vaziyatni yaxshilash va transport qulayligini oshirish maqsadida loyihani Namangan va Nukus kabi boshqa shaharlarga kengaytirish istiqbollari muhokama etildi.
Shu bilan birga, tomonlar Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘l loyihasini amalga oshirish jarayonini muhokama qildilar. O‘zbekiston YETTBga ushbu yo‘nalishda amalga oshirilgan ishlar, shuningdek, bankning qurilishni moliyalashtirish imkoniyatlari haqida ma’lumot taqdim etdi. Uchrashuv davomida ishtirokchilar mamlakatda barqaror transport infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan vazifalarni belgilab, kelgusidagi hamkorlik rejalarini ishlab chiqdilar.

Узбекистан и ЕБРР обсудили проекты устойчивой транспортной инфраструктуры
В Узбекистане состоялась встреча первого заместителя министра транспорта Маманбия Омара с делегацией Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), которую возглавила директор Евразийской инфраструктуры Екатерина Мирошник.
В ходе встречи было отмечено завершение первого этапа проекта по приобретению электробусов для Самаркандской области, а также планы на второй этап, в рамках которого регион получит ещё 250 электробусов.
Обсуждались также перспективы расширения проекта на другие города, такие как Наманган и Нукус, чтобы улучшить экологическую ситуацию и транспортную доступность.
Кроме того, стороны обсудили ход реализации железнодорожного проекта Китай-Кыргызстан-Узбекистан. Узбекистан представил ЕБРР информацию о проделанной работе по этому направлению, а также возможности банка для финансирования строительства. В ходе встречи участники обозначили задачи и наметили планы для дальнейшего сотрудничества, направленного на развитие устойчивой транспортной инфраструктуры в стране.