O‘zbekistonda temir yo‘l yuk tashish tariflari oshiriladi
2024-yil 1-dekabrdan boshlab O‘zbekistonda “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJga tegishli vagonlarda ichki yo‘nalishlarda yuk tashish tariflari oshiriladi. Tariflar vagon turiga qarab — universal, maxsus vagonlar va sisterna-vagonlar uchun 30 foizgacha ko‘tariladi.
Ushbu qaror vagon parkini ekspluatatsiya qilish xarajatlarining oshganligi va uni yangilash zarurati bilan bog‘liq.
Bu o‘zgarish Prezidentning 2023-yil 10-oktyabrdagi farmoni doirasida amalga oshirilayotgan islohotlarning bir qismi hisoblanadi. Farmonga ko‘ra, 2024-yil 1-yanvardan boshlab yuk vagonlari va konteynerlar uchun tariflarni davlat tomonidan tartibga solishdan voz kechiladi. Buning o‘rniga tariflar bozor tamoyillari asosida belgilanadi.

В Узбекистане повысят тарифы на ж/д грузоперевозку
С 1 декабря 2024 года в Узбекистане увеличатся тарифы на перевозку грузов во внутригосударственном сообщении в вагонах, принадлежащих АО «Узбекистон темир йуллари». Повышение составит 30% в зависимости от типа вагона — универсальные, специализированные вагоны и вагоны-цистерны.
Решение связано с увеличением расходов на эксплуатацию вагонного парка и необходимостью его обновления.
Изменение является частью реформ, проводимых в рамках Указа Президента от 10 октября 2023 года, который предполагает отказ от государственного регулирования тарифов на грузовые вагоны и контейнеры, начиная с 1 января 2024 года. Вместо этого тарифы будут регулироваться по рыночным принципам.