O‘zbekiston va Misr 2025-yil rejalarini muhokama qildi
O‘zbekiston va Misr tashqi ishlar vazirlari Baxtiyor Saidov va Badr Abdelati o‘rtasida telefon orqali muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Unda hamkorlik istiqbollari va 2025-yilga mo‘ljallangan rejalar muhokama qilindi. Ikki tomonlama va ko‘p tomonlama aloqalarni chuqurlashtirish hamda o‘zaro hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar yaratishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston tashqi ishlar vazirligi rahbari Misrga mintaqaviy barqarorlikni mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlari uchun minnatdorchilik bildirdi va ikki davlat o‘rtasidagi sheriklikning ahamiyatini ta’kidladi. O‘z navbatida, Abdelati janoblari Misr O‘zbekiston bilan ham siyosiy, ham iqtisodiy sohalarda aloqalarni mustahkamlashga intilayotganini qayd etdi.
2024-yil dekabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tgan “Iqtisodiy, ilmiy va texnik hamkorlik bo‘yicha Misr-O‘zbekiston qo‘shma komissiyasining yettinchi yig‘ilishi” yakunlari kelgusi hamkorlikni rivojlantirish uchun muhim yo‘nalish bo‘ldi. Uchrashuv natijalari iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish, investitsiyalarni ko‘paytirish va o‘zaro savdo hajmini oshirish uchun mustahkam poydevor yaratdi.

Узбекистан и Египет обсудили планы на 2025 год
Министры иностранных дел Узбекистана и Египта, Бахтиёр Саидов и Бадр Абдельати, провели телефонные переговоры, обсудив перспективы сотрудничества и планы на 2025 год. Особое внимание было уделено углублению двусторонних и многосторонних связей, а также созданию новых возможностей для взаимодействия.
Глава узбекского внешнеполитического ведомства выразил признательность Египту за его усилия по укреплению региональной стабильности и подчеркнул значимость партнёрства двух стран. В свою очередь, министр Абдельати отметил стремление Египта к укреплению отношений с Узбекистаном как в политической, так и в экономической сферах.
Важным ориентиром для дальнейшего сотрудничества стали итоги «седьмого заседания совместной египетско-узбекской комиссии по экономическому, научному и техническому сотрудничеству», прошедшего в декабре 2024 года в Ташкенте. Итоги встречи заложили основу для углубления экономического взаимодействия, наращивания инвестиций и взаимной торговли.