O‘zbekistonda ikkita pullik avtomobil yo‘li qurilishi boshlanadi
2025-yilda O‘zbekistonda ikkita pullik avtomobil yo‘li — Toshkent-Andijon va Toshkent-Samarqand qurilishiga start beriladi. 314 kilometr uzunlikdagi birinchi yo‘l loyihasi Jahon banki ko‘magida ishlab chiqilgan. Yangi magistral yo‘l safar vaqtini besh soatdan uch soatgacha qisqartirish, yo‘l-transport hodisalari sonini 40 foizga kamaytirish va mamlakatning yalpi ichki mahsulotini 2,6 foizga oshirish imkonini beradi.
Transport vaziri Ilhom Mahkamov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida ushbu yo‘l poytaxtni 10,5 milliondan ortiq aholi istiqomat qiladigan Farg‘ona vodiysi bilan bog‘lovchi muhim transport arteriyasi bo‘lishini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, loyiha prezidentning alohida nazorati ostida turibdi.
Bundan tashqari, joriy yilda Toshkent va Samarqand o‘rtasida olti qatorli pullik avtomobil yo‘li qurilishini boshlash rejalashtirilmoqda. Barcha loyiha hujjatlari yakunlangach, tender o‘tkaziladi.

В Узбекистане начнут строить две платные трассы
В 2025 году в Узбекистане стартует строительство двух платных автодорог — Ташкент-Андижан и Ташкент-Самарканд. Проект первой трассы, протяжённостью 314 км, был разработан при поддержке Всемирного банка. Новая магистраль позволит сократить время в пути с пяти до трёх часов, снизить число ДТП на 40% и повысить ВВП страны на 2,6%.
Министр транспорта Илхом Махкамов в интервью для телеканала «Узбекистан 24» отметил, что эта дорога станет важной транспортной артерией, связывающей столицу с Ферганской долиной, где проживает более 10,5 млн человек. По его словам, проект находится под особым контролем президента.
Кроме того, в этом году планируется начать строительство шестиполосной платной трассы между Ташкентом и Самаркандом. После завершения всех проектных документов будет проведён тендер.