Qozog‘iston va O‘zbekiston mintaqalararo aloqalarini mustahkamlamoqda
O‘zbekiston elchisi Baxtiyor Ibragimov Qozog‘istonning Aqto‘be viloyatiga ish safari doirasida mahalliy hokimiyat, tadbirkorlik, ta’lim muassasalari va sayyohlik sohasi vakillari bilan qator uchrashuvlar o‘tkazdi. Asosiy e’tibor qishloq xo‘jaligi, sanoat, savdo, sayyohlik va gumanitar sohalardagi hamkorlikni kengaytirish masalalariga qaratildi.
Viloyat hokimi Asxat Shaxarov bilan o‘tkazilgan muzokaralarda Samarqanddagi mintaqalararo forum natijalari va hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. 2024-yilning dastlabki o‘n oyida ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi tovar aylanmasi 40 million dollarni tashkil etgani ta’kidlandi. Sayyohlik, gastronomiya, tibbiyot va qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga alohida urg‘u berildi.
Tomonlar mintaqalar o‘rtasida muntazam aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish, O‘zbekistondan meva-sabzavot mahsulotlari va qurilish materiallari yetkazib berishni tashkil etish, shuningdek, sayyohlikni rivojlantirish bo‘yicha ‘yo‘l xaritasi‘ni ishlab chiqish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.
Elchi, shuningdek, Qudaybergen Jo‘banov nomidagi Aqto‘be mintaqaviy universiteti prorektori Rahim Beknazarov bilan ham uchrashdi. Muzokaralar davomida ta’lim almashinuvi, dual ta’limni joriy etish va O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlari bilan qo‘shma dasturlar muhokama qilindi.

Казахстан и Узбекистан укрепляют межрегиональные связи
В рамках рабочего визита в Актюбинскую область Казахстана посол Узбекистана Бахтиёр Ибрагимов провёл ряд встреч с представителями местных властей, бизнеса, образовательных учреждений и туризма. Основное внимание уделялось вопросам расширения сотрудничества в сельском хозяйстве, промышленности, торговле, туризме и гуманитарной сфере.
На переговорах с акимом области Асхатом Шахаровым обсуждались итоги межрегионального форума в Самарканде и перспективы взаимодействия. Было отмечено, что за первые десять месяцев 2024 года товарооборот между регионами двух стран составил 40 миллионов долларов. Особый акцент сделан на развитии туризма, гастрономии, медицины и сельского хозяйства.
Стороны договорились рассмотреть возможность запуска регулярных авиарейсов между регионами, налаживания поставок плодоовощной продукции и строительных материалов из Узбекистана, а также разработки «дорожной карты» по развитию туризма.
Посол также встретился с проректором Актюбинского регионального университета имени Кудайбергена Жубанова Рахымом Бекназаровым. В ходе переговоров обсуждались образовательные обмены, внедрение дуального образования и совместные программы с вузами Узбекистана.