2025-yilgi Davlat byudjeti loyihasi birinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi yalpi majlisida deputatlar ‘2025-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida‘gi qonun loyihasini muhokama qildilar. Bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov ma’ruza qildi.
Byudjet loyihasida davlatning barcha ijtimoiy majburiyatlarini bajarish uchun yetarli mablag‘lar ko‘zda tutilgan. Ish haqi, pensiya va nafaqalarni o‘z vaqtida to‘lash, shuningdek, ularni inflatsiya darajasidan past bo‘lmagan miqdorda oshirishga alohida e’tibor qaratilgan. Xarajatlarning katta qismi ta’lim, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy himoyani rivojlantirishga yo‘naltirilgan. Xususan, kambag‘allikni qisqartirishga 22 trillion so‘m ajratilgan.
Asosiy soliq stavkalarini o‘zgarishsiz saqlab qolish va daromad bazasini kengaytirish maqsadida "xufiyona iqtisodiyot‘ga qarshi kurashish rejalashtirilmoqda. Shuningdek, soliq-byudjet siyosatini xalqaro standartlarga, jumladan Jahon savdo tashkiloti talablariga muvofiqlashtirish choralari muhokama qilindi.
Prognozlarga ko‘ra, 2025-yilda yalpi ichki mahsulot o‘sishi 6 foizni tashkil etib, aholi jon boshiga daromadlar 3251 dollarga yetadi. Iqtisodiyotning turli tarmoqlarida, jumladan, sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohalarida o‘sish ko‘zda tutilgan. Inflyatsiya darajasi 7 foiz atrofida bo‘lishi kutilmoqda.
Deputatlar tashabbuskor byudjetlashtirish amaliyotini takomillashtirish va “yashil” byudjet islohotlarini jadallashtirish zarurligiga e’tibor qaratdilar. Shuningdek, byudjet daromadlarini ko‘paytirish, xufiyona iqtisodiyotni qisqartirish va mablag‘lardan foydalanish samaradorligini oshirish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Siyosiy partiyalar fraksiyalari qonun loyihasi yuzasidan o‘z nuqtai nazarlarini bildirdilar. Bolalarni ijtimoiy himoya qilish, ta’lim muassasalarining raqobatbardoshligini oshirish va ekologik vaziyatni yaxshilash bilan bog‘liq masalalar alohida muhokama qilindi. Kinematografiyani qo‘llab-quvvatlash, byudjet sohasida ish haqini oshirish va soliq ma’muriyatchiligini takomillashtirish mavzulariga ham e’tibor qaratildi.

Проект Государственного бюджета на 2025 год рассмотрен в первом чтении
На очередном пленарном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса депутаты обсудили проект закона «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2025 год». Доклад представил заместитель премьер-министра и министр экономики и финансов Жамшид Кучкаров.
В проекте бюджета предусмотрены достаточные средства для выполнения всех социальных обязательств государства. Особое внимание уделено своевременной выплате заработных плат, пенсий и пособий, а также их увеличению, которое должно не уступать уровню инфляции. Значительная часть расходов направлена на развитие образования, здравоохранения и социальной защиты. В частности, на сокращение бедности выделено 22 трлн сумов.
Планируется сохранить основные налоговые ставки без изменений и бороться с «теневой экономикой», чтобы расширить доходную базу. Также обсуждались шаги по приведению налогово-бюджетной политики в соответствие с международными стандартами, включая требования Всемирной торговой организации.
Согласно прогнозам, в 2025 году рост ВВП составит 6%, а доходы на душу населения достигнут 3251 доллара. Предусмотрен рост в различных секторах экономики, включая промышленность, сельское хозяйство и сферу услуг. Уровень инфляции ожидается на уровне 7%.
Депутаты акцентировали внимание на необходимости совершенствования практики инициативного бюджетирования и ускорения реформ «зелёного» бюджета. Также были даны рекомендации по увеличению доходов бюджета, сокращению теневой экономики и повышению эффективности использования средств.
Фракции политических партий представили свои позиции по законопроекту. Особо обсуждались вопросы, касающиеся социальной защиты детей, повышения конкурентоспособности образовательных учреждений и улучшения экологической ситуации. Были затронуты темы поддержки кинематографии, увеличения зарплат в бюджетной сфере и оптимизации налогового администрирования.