Transport vaziri Xitoyning O‘zbekistondagi elchisi bilan uchrashdi
Transport vaziri Ilhom Mahkamov Xitoyning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Yu Szun bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvning asosiy mavzusi ikki mamlakat o‘rtasida transport logistikasi sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘ldi.
Tomonlar avtomobil transportida yuk tashish uchun ruxsatnomalar kvotasini ko‘paytirish, shuningdek, Xitoy portlari va chegara punktlari orqali konteynerlarning o‘tishini tezlashtirish masalalarini muhokama qildilar. O‘zbek aviakompaniyalarining Xitoyga qatnovlari sonini oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Xitoy — Qirg‘iziston — O‘zbekiston temir yo‘lini qurish loyihasi uchrashuvning muhim mavzusiga aylandi. Uch tomonlama konsessiya bitimini imzolashni tezlashtirish va ushbu muhim magistral qurilishini boshlash marosimiga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ko‘rib chiqildi.

Министр транспорта встретился с послом КНР в Узбекистане
Министр транспорта Ильхом Махкамов провёл встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китая в Узбекистане Юй Цзюнем. Основной темой обсуждения стало развитие партнёрства между двумя странами в области транспортной логистики.
Стороны обсудили вопросы увеличения квот на разрешения для осуществления грузовых перевозок автомобильным транспортом, а также ускорения прохождения контейнеров через китайские порты и пограничные пункты. Отдельное внимание уделено расширению частоты авиарейсов узбекских авиакомпаний в Китай.
Важной темой встречи стал проект строительства железной дороги Китай — Кыргызстан — Узбекистан. Обсуждались вопросы ускорения подписания трёхстороннего концессионного соглашения и подготовки к церемонии начала строительства этой важной магистрали.