O'zbekiston va Misr hamkorlikda savdo birlashmasi tuzadi
Toshkentda O’zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov va Misr Tashqi ishlar vazirining birinchi o’rinbosari Ahmad Shahin o’rtasida uchrashuv bo’lib o’tdi.
Muzokaralar mavzusi O’zbekiston va Misr o’rtasidagi savdo, iqtisodiyot, investitsiyalar va sanoat sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish holati va istiqbollari bo’ldi. O’zbek-misr savdo palatasini yaratish masalasiga alohida e’tibor qaratildi, bu ikki mamlakat o’rtasidagi biznes aloqalarini mustahkamlashda muhim rol o’ynaydi.
Palata savdo aloqalarini rivojlantirish, chet el investitsiyalarini jalb etish va to’qimachilik sanoati, turizm, teri ishlab chiqarish va farmatsevtika kabi sohalarda hamkorlikni faollashtirishga yordam berishi kutilmoqda.
Shuningdek, tomonlar O’zbekiston va Misrning eksport salohiyatini oshirish va asosiy sohalarga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish imkoniyatlarini ko’rib chiqdilar.

Узбекистан и Египет создадут совместное торговое объединение
В Ташкенте прошла встреча председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Даврона Вахабова с первым заместителем министра иностранных дел Египта Ахмадом Шахином.
Основной темой переговоров стало текущее состояние и перспективы развития сотрудничества между Узбекистаном и Египтом в сферах торговли, экономики, инвестиций и промышленности. Особое внимание было уделено вопросу создания узбекско-египетской торговой палаты, которая сыграет ключевую роль в укреплении деловых связей между двумя странами.
Ожидается, что палата поможет развивать торговые отношения, привлекать иностранные инвестиции и активизировать сотрудничество в таких отраслях, как текстильная промышленность, туризм, кожевенное производство и фармацевтика.
Также стороны рассмотрели новые возможности для реализации совместных проектов, которые позволят увеличить экспортный потенциал Узбекистана и Египта, а также внедрить современные технологии в ключевые отрасли.