Senatda tadbirkorlik kodeksining yaratilishi ko'rib chiqildi
Kodeks 100 dan ortiq qonunlarni birlashtiradi va tadbirkorlik faoliyatini tartibga soluvchi asosiy hujjat bo’ladi.
Oliy Majlis Senati qo’mitasi majlisida "O’zbekiston Respublikasi tadbirkorlik kodeksini tasdiqlash to’g’risida“gi yangi qonun qabul qilinishi muhokama qilindi. Kodeks tadbirkorlar uchun qoidalar va kafolatlarni belgilaydi, ularning huquqlarini himoya qiladi va biznesni erkin olib borish uchun sharoit yaratadi. Tadbirkorlik faoliyatining qonuniylik, tadbirkorlik erkinligi, tadbirkorlik sub’ektlarining tengligi, adolatli raqobat, vijdonlilik prezumptsiyasi va korrupsiyadan ozodlik kabi tamoyillari mustahkamlanadi. Shuningdek, u ayollar va yoshlar tadbirkorligi, ijtimoiy tadbirkorlik va aholining zaif qatlamlarini qo’llab-quvvatlash tushunchalarini taqdim etadi.
Senatorlarning ta’kidlashicha, yangi kod biznes uchun qulay shart-sharoitlarni yaratishga yordam beradi va xususiy mulkni himoya qiladi. Uchrashuv oxirida muhokama qilingan masalalar bo’yicha qaror qabul qilindi.

В Сенате рассмотрели создание Предпринимательского кодекса
Кодекс объединит более 100 законов и станет основным документом, регулирующим предпринимательскую деятельность.
На заседании Комитета Сената Олий Мажлиса обсудили принятие нового закона «Об утверждении Предпринимательского кодекса Республики Узбекистан». Кодекс устанавливает правила и гарантии для предпринимателей, защищает их права и создаёт условия для свободного ведения бизнеса. Закрепляются такие принципы предпринимательской деятельности, как законность, свобода предпринимательства, равенство субъектов предпринимательства, добросовестная конкуренция, презумпция добросовестности и свобода от коррупции. Он также вводит понятия женского и молодёжного предпринимательства, социального предпринимательства и поддержки для уязвимых групп населения.
Сенаторы отметили, что новый кодекс поможет создать благоприятные условия для бизнеса и обеспечит защиту частной собственности. В конце заседания было принято решение по обсуждённым вопросам.