O‘zbekistonda tadbirkorlarning huquqiy himoyasi kuchaytiriladi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi soliq qonunchiligini takomillashtirish va tadbirkorlik subyektlarining huquqiy kafolatlarini kuchaytishga qaratilgan qonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qildi. Kiritilgan o‘zgartirishlar nafaqat biznes uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, balki jinoyat ishlari bo‘yicha sud jarayonida tadbirkorlarning himoyasini oshirish orqali soliqqa oid huquqbuzarliklarning oldini olish imkonini ham beradi.
Hujjatda soliqqa oid huquqbuzarliklar uchun hisoblangan summalar tergov organlarining depozit hisobvarag‘idan davlat byudjetiga o‘tkazilgunga qadar jarima hisoblanmasligi nazarda tutilgan. Shuningdek, yer uchastkalarini jamoat ehtiyojlari uchun olib qo‘yganlik evaziga to‘lanadigan kompensatsiya mulkdorning soliq daromadiga kiritilmasligi to‘g‘risidagi norma taklif etilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil hamda Savdo-sanoat palatasining tadbirkorlik subyektlariga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoiy ishlarda jamoat himoyachisi sifatidagi roli belgilanishi muhim qoidalardan biri bo‘ldi.
Bundan tashqari, agar tadbirkor birinchi marta soliqqa oid jinoyat sodir etib, tergov yoki birinchi instansiya sudida davlatga yetkazilgan zararni to‘liq qoplagan bo‘lsa, javobgarlikdan ozod qilinadi. Soliqlarni to‘lashdan qasddan bo‘yin tovlaganlik uchun qarzdorlik to‘liq qoplangan taqdirda, ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilmaydi.
Hujjatda soxta tadbirkorlikka qarshi kurashga ham e’tibor qaratilgan. Qonun loyihasining 179-moddasida noqonuniy foyda olish uchun foydalaniladigan soxta firmalarni tashkil etganlik uchun jarima miqdorini oshirish ko‘zda tutilgan. Faqatgina 2024-yilning o‘zida O‘zbekistonda 516 ta shunday kompaniya aniqlangan bo‘lib, ular orqali 4,7 trillion so‘m mablag‘ o‘tkazilgan.

В Узбекистане усилят правовую защиту предпринимателей
Законодательная палата Олий Мажлиса в первом чтении приняла законопроект, направленный на совершенствование налогового законодательства и усиление правовых гарантий для субъектов предпринимательства. Внесённые изменения позволят не только создать благоприятные условия для бизнеса, но и предотвратить налоговые правонарушения, повысив защиту предпринимателей в ходе уголовных разбирательств.
Документ предусматривает, что начисленные за налоговые правонарушения суммы не будут считаться штрафами до момента их перевода с депозитного счёта следственных органов в государственный бюджет. Также предложена норма, согласно которой компенсация за изъятие земельных участков для общественных нужд не включается в налоговый доход собственника.
Одним из ключевых положений стало определение роли Уполномоченного при Президенте Узбекистана по защите прав предпринимателей и Торгово-промышленной палаты в качестве общественных защитников в уголовных делах, возбужденных в отношении бизнес-субъектов.
Кроме того, если предприниматель впервые совершил налоговое преступление и полностью возместил причинённый государству ущерб в ходе следствия или суда первой инстанции, он освобождается от ответственности. В случае полного погашения задолженности за умышленное уклонение от налогов наказание в виде лишения свободы применяться не будет.
Документ также затрагивает борьбу с лжепредпринимательством. В статье 179 законопроекта предусмотрено увеличение штрафов за создание фиктивных фирм, используемых для получения незаконных выгод. Только за 2024 год в Узбекистане выявлено 516 подобных компаний, через которые прошло 4,7 трлн сумов.